Спирайте с диетите, бедните на мазнини храни и манията да намалявате холестерола си. Това има „разрушителни последици за здравето“. В съкрушителен доклад две от най-авторитетните организации, заети с общественото здраве във Великобритания, разгромиха наложените препоръки за диетично хранене, пише „Гардиън“.
Те предлагат връщане към традиционните храни като месо, риба и млечни продукти, както и към богати на мазнини продукти като авокадото, като извеждат принципа: „Да се ядат мазнини не означава да се дебелее“.
Според проучването трябва да се избягва захарта, хората трябва да престанат да си броят калориите, а идеята, че „повече упражнения може да ви помогнат да премахнете ефекта от лошото хранене е мит“. Вместо това се препоръчва диета, която ограничава употребата на рафинирани въглехидрати, но е богата на полезни мазнини. Според изследването тя ще намали риска от надебеляване, както и от сърдечно-съдови болести.
„Хранене, в което се набляга на пълномаслени млечни продукти – сирене, мляко и кисело мляко – може наистина да намали опасността от наднормено тегло“, се твърди в материала. „Най-естествените и богати продукти – месо, риба, яйца, млечни продукти, ядки, маслини, авокади – всички те съдържат наситени мазнини. Продължителното демонизиране на натуралните мазнини отдалечава хората от храни, които са полезни за здравето“, се казва в доклада.
В него се твърди още, че наситените мазнини не причиняват сърдечно-съдови болести и храненето с пълномаслени млечни продукти може да защити сърцето.
В него се съветва още: храните с етикети „леки“, „нискомаслени“, „нисък холестерол“ трябва да бъдат избягвани на всяка цена, а хората с диабет от втори тип трябва да ядат храни, богати на мазнини.
Според доклада науката за храненото е била „изкривена от търговско влияние“.
Прави се аналогия с големите цигарени холдинги, които купуват лоялността на клиентите си, когато се направи връзка между пушенето и рака на белия дроб. Така и влиянието на хранителната индустрия представлява „значителна заплаха за общественото здраве“, се казва в проучването.
Проф. Дейвид Хаслам, председател на National Obesity Forum обяснява: „Като лекар, който всеки ден лекува пациенти, бързо осъзнах, че препоръките, които предлагат диета, бедна на мазнини и богата на въглехидрати, са дълбоко погрешни“.
„Сегашните усилия се провалиха – доказателството е, че нивото на затлъстяване нараства, въпреки усилията на правителство и учени“, добавя той.
Проф. Йън Брум от Robert Gordon University, Абърдийн, казва: „Продължаването на политика в храненето, която препоръчва малко калории и нискомаслени продукти като здравословна диета, е сбъркана“. Според него в продължение на 40 години хората са били подложени на неконтролиран глобален експеримент, който изцяло се е провалил.
Докладът предизвика обаче много противоречия в медицинските среди.
Има и много обратни становища. Проф. Джон Уас, специален съветник по въпросите на затлъстяването в Кралския лекарски колеж смята, че „има достатъчно доказателства, че наситените мазнини увеличават холестерола“. Според него това, което е нужно, е балансирана диета, добра двигателна култура и поддържане на нормално тегло. „Да се цитират избрани проучвания заблуждава хората“, уточнява той.
Д-р Майк Кнаптън, зам. медицински директор на British Heart Foundation критикува доклада. „Той е пълен с идеи и мнения, но не предлага солидно количество доказателства, за да го приемем сериозно“. И добавя: „Затлъстяването в нашата страна не е причинено от лоши диетоложки препоръки, а от неспазването им“.
Проф. Навийд Сатар от университета на Глазгоу смята, че основното послание на доклада – да се ядат повече мазнини – е много подвеждащо и може да има обратните последици за здравето на хората.
Според други експерти призивът да се ядят мазнини и да не се следят калориите е безотговорен.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране