08.01.2024 | 20:51
За какво Киро и Асен наемат лобисти от САЩ у нас
Лъскаме имиджа си пред САЩ, мимулетна пи ар акция или прикриване на порочни свързаности, се крие зад договора на стойност 100 хил. долара

ПП „Продължаваме промяната“ е сключила договор с лобистите от Manatos&Manatos (M&M) на стойност 100 000 долара, в който договор е записано, че „услугите, които партията ще получи в замяна, са свързани с лобизъм, пиар, икономическо развитие и други”, а целта му е „насърчаване на водещи американски политици, които са част от федералното и щатското управление, и американския Конгрес за засилването на двустранните отношения между САЩ и България”, както и „по-доброто разбиране и оценяване на първостепенното за САЩ значение на България, по-конкретно прозападните ѝ действия и антикорупционните усилия“. Това стана ясно след като за контракта бе попитан съпредседателят й Асен Василев. Малко преди в България да научим тази новина, тя беше оповестена на сайта на Американското правосъдно министерство.

Макар и напълно законово регламентиран в САЩ, в България лобизмът не е толкова добре познат и по-скоро се свързва с желанието някой да си излъска имиджа, защото поради различни грешки и неправилни политики, хората не му вярват.

Кои са Manatos & Manatos (M&M)?

М&M е основана през 1983 г. от Андрю Манатос и баща му Майк, като преди основаването на компанията бащата работи в администрациите на президентите Джон Кенеди и Линдън Джонсън, а синът му за Джонсън и Джими Картър. Компанията е свързвана и с Демократическата партия, името на сина се спряга и в набирането на средства за кампании на Хилари Клинтън.

Първият проблем с M&M е, че това е лобистка фирма, която е била наета също и от VTB Capital, Inc., дъщерно дружество на VTB Group – доставчик на финансови услуги – и една от двете най-големи банки в Русия („Внешторгбанк“) с над 60 процента собственост на руското правителство. Тоест банка на Путин…

Същата банка беше и една от санкционираните от Европейския съюз след началото на войната в Украйна, защото беше разкрито, че институцията е финансирала частната военноохранителна организация „Конвой“, намираща се в анексирания полуостров Крим.

Тук няма как да не се запитаме не е ли патологична проява партия, която твърди, че е против политиките на Русия, в частност – на Путин, да наеме лобисти, които са прокарвали интересите и целите на по-горе споменатите?

Но стигаме и до друго – собствениците на вече споменатата руска банка са финансирали кампанията на американския сенатор Боб Менендес, който беше обвинен в корупция и който тези дни се сдоби с още нови обвинения за приемане на подкупи в размер на десетки хиляди долари, за да помогне на правителството на Катар. Според първоначалното обвинение Менендес е използвал служебното си положение и за да облагодетелства чужди правителства срещу подкупи под формата на огромни количества злато и хиляди долари.

Между другото, макар и малко известно, VTB Capital бяха партньори и във фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ).

Дали е случайно, че от стотици лобистки фирми в САЩ, ПП са избрали една от тези, които се свързват по един или друг начин с Русия? Ако трябва да сме честни, може и да е от глупост – нито ПП, нито пр-ите им, нито голяма част от партийците, се славят като особено (раз)умни.

Кой плаща?

Безспорно е основен въпрос. Вероятно е с пари от държавната субсидия, което обаче ще е сериозен проблем, защото законът изрично забранява парите за партиите да се дават на чужди юридически или физически лица. И макар че от пресцентъра на ПП посочват, че „договорът е сключен прозрачно, като са спазени всички законови рамки в България и САЩ”, нищо не е упоменато за сумата от почти 200 000 лв, половината от които вече с изплатени на лобистката фирма.

А нека не забравяме, че държавната субсидия на всяка партия идва от държавния бюджет, тоест от нашите данъци, което изисква достап о-голяма прозрачност в действията на ПП, не само лаконичното: „договорът е сключен прозрачно”.

Още повече въпроси ще възникнат, ако се окаже, че сумата не идва от субсидията. Но както е обичайно по нашите ширини, вероятно няма да се намери журналист, който да попита Асен Василев или Кирил Петков кой точно плаща тези 100 000 долара, за да си позволят ПП да наемат лобисти.

Още многозначителни въпроси

Появиха се твърдения, че в случая с ПП явно се касае за някакъв сериозен гаф, който партията прави всичко възможно да замаже или още по-лошо – опит да промотира спорната си политика, която макар и насочена на думи срещу Русия, на действия често е именно обратното. Започвайки от коалицията с БСП, довела тогава до отказ за изнасяне на оръжия за Украйна, последвалата коалицията с ГЕРБ и ДПС, някои от чиито членове, бяха санкционирани по американския закон Магнитски. А Лукойл? А дерогацията?

Не трябва да забравяме, че поне у нас, все още, наемането на лобисти наистина навежда на мисълта, че наелият ги има някакви сериозни проблеми за решаване, а не просто иска да получи още по-голяма подкрепа и да промотира политиките си. Алабализмите, че целта е „увеличаване на инвестициите в България, укрепване на добрите отношения на държавно и партийно ниво, е важна стъпка за промотиране на българските приоритети във Вашингтон„, вероятно може да се приеме за истина само от тежко индоктриниран поддръжник на ПП.

Достатъчно е да си припомним подобните действия на Делян Пеевски, който преди 3 години нае друга американска лобистка компания, за да разреши „проблеми в САЩ”, които явно не разреши, защото само година по-късно бе санкциониран по вече споменатия закон „Магнитски”. Или пък братята Бобокови, които също наеха лобисти, малко след като бяха обвинени за участие в организирана престъпна група.

Дали целта не е лъскане на имиджа пред чуждестранните партньори на България, по- конкретно пред САЩ, дали пък ПП не се надяват, че така ще изглеждат още по- прозападно ориентирани, в което вероятно се съмняват доста хора, още повече след сформирането на правителство с основен негласен лидер, санкциониран по вече споменатия глобален закон за корупция.

Виктория Георгиева

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране