За разлика от Кирил Петков, който е в постоянно присъствие в медиите – било с глупостите, които прави, било с неразбираемите си изказвания, било с откровено несвързаната му реч, на доста по-заден план остава Асен Василев. За разлика от Петков, той безспорно е умен, това, което казва, звучи логично, а човек трябва да е доста детайлно запознат с материята, за да улови противоречията. Но за разлика от Петков, който макар словоохотлив по всякакви теми, всъщност е безгласна буква, от Василев зависят много неща. Нещо повече – зависи финансовото положение на страната ни.
Последните дни той отново влезе в полезрението на медиите с изказването си, че „Мария Габриел е красивото лице на мафията”, което за пореден път показа липсата на критичност и по-голяма заинтересованост по отношение на управляващите ни, когато говорим за погрешни решения и финансови загуби за нас – за България, за разлика от невиждания шум, който се вдигна около жълтите му думи. Дали в опит да му върне топката, намеквайки, че измамникът всъщност е той, или просто опитвайки се да го засегне, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза неща, които именно трябва да са във фокуса на обществеността и журналистите – „Трябва да се види това, което е сътворил Василев във финансите и митниците, това, което казват от Международния валутен фонд, и че ще трябва да връщаме пари по Плана за възстановяване и устойчивост”.
Кой е Асен Василев?
Официалната му визитка гласи, че се дипломира в Харвардския университет, после специализира в Harvard Business School и Harvard Law School, ръководи проекти на големи международни компании в различни сфери, съосновател и президент на компания за ценообразуване на самолетни билети, преподавател в програма за икономически растеж и развитие към СУ “Св. Климент Охридски” и Harvard Business School, министър на икономиката, енергетиката и туризма в състава на служебното правителство на Марин Райков, министър на финансите е в първия служебен кабинет на Стефан Янев, вицепремиер по еврофондовете и министър на финансите в редовното правителство на Кирил Петков, понастоящем финансов министър в оставка. Съпредседател на партия „Продължаваме промяната“.
Без никакво съмнение, четейки горните редове, бихме могли да заключим – умен, иновативен, предприемчив, лидер. Обаче още в зората на стъпването му на политическа ни сцена, тази лъскава фасада започна да се пропуква. Бивши негови съдружници от Дания, заявиха, че той ги е измамил, като е продал без тяхно знание софтуерен код на китайска компания. Общата им фирма пък е обявена във фалит от властите във Великобритания, като след спорове в съда се постига извънсъдебно споразумение, фирмата е обявена в несъстоятелност и има задължения към 54 кредитори, от които 14 са заявили претенции за 8,7 млн. паунда.
„Той е измамник, но е много, много умен, изключително умен. Инвестирахме 15-20 милиона евро, за да разработим софтуера. Не измами само мен, а и свои приятели. Взе кода и го продаде на китайското правителство. Софтуерът беше собственост на компанията, а той го взе и го продаде сам“, заяви тогава бизнесменът Мортен Лунд.
Асен Василев отрече тези твърдения, като заяви, че партньорите му са знаели, че ще продаде кода, но оттогава се появиха първите съмнения дали зад привидно безукорната му биография не се крие хитър измамник, озовал се и в политиката.
През 2021 г. архитектката Вихра Карапетрова написа в социалните мрежи, че той отказал да ѝ плати 28 хиляди лева за свършен от нея труд: „Търсят се едни 28 000 лв. от новия министър Асен Василев, ама ги няма”, написа тя, като обясни, че ѝ дължал пари за свършен от нея труд, свързан с имота му на столичната улица „Чаталджа“. Тя се опитала нееднократно да си получи парите, като накрая се наложило да се обърне към съда, където го осъдила, но той отново отказвал да плати. Едва когато влязъл в изпълнителната власт, месец по-късно, изчистил всички задължения към Карапетрова.
Същата година, според разследване на „Труд”, бе установено, че действаща офшорна компания, регистрирана на Британските Вирджински острови, е 100% собственост на Василев, който притежава целия капитал от 50 000 акции, а чрез нея е собственик на две компании в България, които не е ясно каква дейност осъществяват. След назначаването му за служебен министър, на компаниите е назначен друг управител, като дяловете на всички фирми са му прехвърлени за смешни пари, за да не се заплатят данъци. По тази линия имаше и редица интересни въпроси, касаещи и несъответствие в датите, както и какво е било съдържанието на декларацията, подадена от Василев пред президента.
Споменавайки „Чаталджа”, миналата година, след разследване на Bird, се установи, че дружеството, притежавано преди от Василев, което е с блокирани сметки заради удовлетворен иск от частно лице на стойност 5 млн. лв., месеци преди запорирането продава скъп имот за над 3 милиона лева, чийто купувач е фирма, собственост на Станислава Арнаудова, по-популярна като „кралицата на винетките”. Нейната фирма „Интелигентни трафик системи“ до 2022 г. беше монополист в посредничеството между държавата и купувачите на винетки, вземайки по 7% комисиона.
Съответно когато през ноември 2023 година Софийският градски съд все пак решава, че искането на американския инвеститор за дълга е основателно, фирма „СТВ Консълтинг“ е в състояние на свръхзадлъжнялост, макар от годишния ѝ финансов отчет за 2022 г. да става ясно, че активите ѝ са на стойност близо 6,4 млн. лв.
Какво се случва в Министерство на финансите, с държавния ни дълг, с бюджета?
Ако питаме Василев, той непрекъснато се хвали с отлично изпълнен бюджет, в резултат на което има и излишък от 1.2 млрд. лв. Интересното е, че след като редовното правителство пое кормилото, пенсиите бяха увеличени с 12%, учителските заплати също бяха вдигнати, което означава нови разходи, които логически няма как да доведат до намаление на разходите на държавата, та чак и излишък.
Оказа се, че всъщност с прието постановление 13 на Министерски съвет от 29 януари 2024 г., сумата от 1.2 млрд. се възстановява по бюджета на МРРБ от сметката за чужди средства, където парите са били заделени от миналогодишния бюджет. С две думи – просто хватка със счетоводна операция с прехвърляне на парите, а не реални постижения. Тази информация обаче, за разлика от хвалебствията за излишъка, не е спомената по никакъв начин от МФ.
Какви прави прави Василев най-накрая беше забелязано и от парламента, който преди ден гласува той да върне 1 млрд. лв. във Фонд “Сигурност на електроенергийната система” (ФСЕС) до 31 март, като решението бе прието с гласовете на почти всички партии в НС – ГЕРБ-СДС, ДПС, “Възраждане”, БСП и ИТН.
Председателят на КЕВР Иван Иванов уточни, че има дефицит от 1 млрд. лв. във Фонда, който до момента винаги е бил на излишък с 850 млн., които обаче финансовият министър в оставка е пренасочил. Поради действията му, съществува и напълно реалният риск за повишаване цената на електроенергията за битовите потребители.
Депутати заговориха и за източването на бюджета от Василев със суми от порядъка на 5 млрд. лв., които няма данни за какво са похарчени. Това безразборно харчене, според икономисти пък, рано или късно ще доведе или до крайно орязване на разходите, или до сериозно увеличение на данъците. В началото на тази година и Николай Василев, министър на икономиката от 2001 до 2003 г., предупреди за безотговорното прахосване на държавни средства, както и това че публичният ни дълг расте главоломно, като към момента е близо 50 млрд., а очакванията са му до 2027 г., с тези темпове, да достигне към 70 млрд.лв.
„Асен Василев е измамник и лъжец”, по един или друг начин – вече дори директно, заявяват все повече политици.
А вероятно много хора са забравили, но както се чу на запис (разпространен от Радостин Василев преди година), един от любимците на Василев – бившият министър на културата Атанас Атанасов резюмира плановете на ПП: „Влезнахме с идеята за четири години да опаткаме ситуацията и всеки да си отиде на острова в Тихия океан”. Вероятно можем да очакваме Асен Василев скоро просто да офейка от страната, след като преди това е „опаткал” милиарди левове.
Виктория Георгиева, Флагман
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране