За трети път за последната година Българската народна банка (БНБ) повишава нивото на антицикличния капиталов буфер, който се прилага за рисковите кредити. Той става 2% през четвъртото тримесечие на 2023 г., обяви централната банка. Мярката се налага заради повишения риск от влошаване на заемите.
На два пъти през 2021 г. управителният съвет на БНБ повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, съответно на 1% от 1 октомври 2022 г. и на 1.5% от 1 януари 2023 г. Сега предпазната мярка включва ново повишение с 0.5 процентни пункта.
През февруари тази година България получи предупреждение от Европейския съвет за системен риск да вземе превантивни мерки срещу завихрянето на спирала между цените на жилищата и ипотечните кредити. Основните уязвимости, установени от съвета, са от средносрочен характер и се отнасят до бързото нарастване на цените на жилищата и възможното надценяване на жилищните имоти, нивото и динамиката на задлъжнялостта на домакинствата, ръста на жилищните кредити и признаците на разхлабване на стандартите за кредитиране.
Сегашната превантивна мярка на БНБ е в отговор и на насоките на съвета.
„Трайно запазилите се високи темпове на кредитен растеж и повишената несигурност в икономическата среда налагат увеличение на нивото на антицикличния капиталов буфер на 2.0% от 1 октомври 2023 г., с което да се засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките“, посочва БНБ. Тя е длъжна да обяви решението си 12 месеца преди влизането му в сила.
По последни данни, които са към края на август 2022 г., ръстът на заемите за домакинствата на годишна база е 15.1%, а специално на жилищните заеми – 18% до 15.6 млрд. лв. Бизнес кредитите пък нарастват с 12.1% на годишна база.
Интересът към заемите е силно повишен както заради рекордно ниските все още лихви, така и заради възможността имотите да се ползват за инвестиция на фона на отрицателните лихви по спестяванията и огромната инфлация.
Под влияние на текущите силно отрицателни нива на реални лихвени проценти и на засиленото предлагане на кредити активността на кредитния пазар се запазва висока във всички негови сегменти, сочи анализът на централната банка. Според него дългите периоди на висок кредитен растеж създават риск при влошаване на икономическите условия или рязко повишение на лихвите по кредитите способността за обслужване на заемите да отслабне и да се отрази в нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки.
„Значителното нарастване на цените на енергоносителите, потенциални затруднения във веригите за доставки, индиректни ефекти от забавянето на икономическата активност в основни търговски партньори и влошаване на икономическите нагласи могат да засегнат финансовото състояние и способността на кредитополучателите за обслужване на задълженията. Наред с това, протичащият процес на бързо покачване на лихвените проценти в глобален мащаб ще намери отражение върху финансовото състояние на кредитополучателите посредством увеличението на разходите за обслужване на кредитните задължения“, посочва БНБ. Затова тя се надява вдигането на буфера да охлади кредитната активност.