В НДК е планиран основен ремонт, за какъвто „24 часа“ твърди, че не е правен от XII конгрес на БКП. По чия свирка и с каква цел ще играят шпаклата, мистрията и лопатата? Меглена Кунева отговаря.
***
Радио „Фокус“: …Да ви попитам и за българското председателство на Съвета на ЕС…
Меглена Кунева, вице: Аз ще започна по председателството с помощта на моите колеги. Създали сме 4 работни групи, за да може самата инфраструктура на председателството, тоест логистика, административен капацитет и подготовка на хората, които ще водят работните групи, обществени поръчки, финансиране, всичко това да бъде налице. Не сме оставили и ден без да се направи нещо по всички тези теми. Приключваме с първата фаза на подготовка и вече трябва да се заемем с изпълнението… Трябва да сме наясно обаче, че ние нямаме пространство, нямаме сграда, която да можем просто буквално да отключим вратата и да започне председателството. Необходими са ремонти, необходимо е да се направи така, че да има за всякакъв формат срещи – и на министър-председатели, и на работни групи, и срещи на министри. Има изисквания към всяка една такава среща. Това е нещо като ръководство за определяне на логистиката на председателството. Но всъщност време няма, тъй като сме наясно, че трябва да има и ремонти, и те отнемат време. Всъщност тези две години, които ни остават, две години и малко – втората половина на 2018 г., много бързо ще минат!… Много бих искала да включа и българските парламентаристи и парламента на ЕС. Тоест има място, има работа за всеки. Бих искала да бъда абсолютно открита в този процес. Самите приоритети на председателството се избират измежду 10, които са водещи за мандата на тази комисия. Но приоритетите се определят от тройката страни – Великобритания, Естония и България. Това ще стане в края на следващата година. Разбира се, това, което определя едно председателство, са събитията. Спомням си войната, която се разгоря в Ирак. Тогава беше гръцко председателство. Не беше предвидено – случи се. Финансовата криза беше едно такова изпитание. Ето сега бежанската криза. Тоест някои неща могат да се предвидят и ние ще ги предвидим, но аз все повече си мисля, че трябва да имаме и възможност за реакция при криза. Но това ще го уточняваме, когато задачите една по една започнат да се случват и аз ще се радвам да мога да оповестя, да докладвам по напредъка на всяка една от тях.
РФ: Много важен въпрос, г-жо вицепремиер, финансирането – парите откъде?
МК: Българския бюджет. Ние имаме възможност за помощ по някои от събитията от Европейския съвет и разбира се, част от административния капацитет, ОП „Добро управление“, защото това е инвестиция в българската администрация, съответно за това отговаря г-жа Бъчварова. А иначе сме в добра връзка и с кмета на София, защото все пак столицата ще посрещне основна част от гостите, възможно е и други градове да се включат. Говореше се за Пловдив като един от най-близките и най-красивите градове. Всъщност всеки от министрите може да предложи неформален съвет в друг град, извън София, но това е свързано с пари и сграда, която да може да понесе подобна организация. Аз искам да направим евтино председателство, което ще рече да се съсредоточи в едно място и ако се приеме тази концепция, една голяма част от събитията да бъдат и в Брюксел. Но естествено без културна програма, без комуникации, за да можем да покажем най-доброто от страната си, ще бъде голяма загуба. Разбира се, че ще имаме нужда от средства. Министерство на финансите е наясно и знам, че много пестеливо ще разпределя средствата при добър контрол. Въпросът е от тези пари, които ще се вложат в председателството, ние да извлечем най-голямата полза, да успеем да покажем страната си такава, каквато я харесваме и обичаме, и да повишим доверието в България. Доверието после много лесно може да бъде преведено в инвестиции, в туризъм, в образование и т.н. Въпросът е да го има и председателството е ЧУДЕН МОМЕНТ да изградим основите или да ги заздравим!
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране