Защо световният спад на цената на петрола не се отразява у нас е въпрос на институциите и на несъвършенството на пазара. Това каза пред БНР икономистът Илиян Василев.
Според него, щом пазарът на горивата не сработва в България, това означава, че някой му пречи. „Или някой заема монополна позиция, или достъпът на външно предлагане до вътрешния пазар не работи – или вносът не работи, или достъпът до складовете, или конкуренцията съзнателно не се увеличава, или има някакви други договорки“, обясни той.
„Единственото, което варира в цената, е себестойността на петрола – в дадения случай нямаме изкривяване от валутен курс, така че всички очаквания, които имаме за намаляване на цената на петрола у нас, която в крайната цена има някъде около 30-35% тежест, би трябвало да се отрази“, смята Василев.
Относно факторите, които свалят цената на петрола в световен мащаб, според него преобладават пазарните, т.е. има устойчиво превишаване на предлагането на търсенето.
„Запасите, които потенциално се разкриват и които подлежат на добив, са много големи, така че това са устойчиви тенденции. Изключение в тези фактори прави само обратното навлизане на Иран на пазара след снемането на санкциите – той има значителни запаси и е един от големите играчи“, обясни Василев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране