В деня на националния празник започва предизборната кампания за петите избори през последните две години, съобщава Нова телевизия.
Този път в бюлетината ще има 21 партии и коалиции. Броят на кандидатите е точно 5621. Секциите, които ще бъдат разкрити за изборите на 2 април в страната, са 11 818. Тези в чужбина са повече от 800.
Този път освен с машини, ще се гласува и с познатите хартиени бюлетини.
Партиите и коалициите, както и номерата, с които ще се явят на вота през октомври, са:
1. КП „БСП за България“
2. КП ГЕРБ-СДС
3. ПП „Възраждане“
4. ПП „Има такъв народ“
5. ПП „Народна партия „Истината и само истината“
6. КП „Неутрална България“
7. ПП „Българско национално обединение – БНО“
8. КП „Заедно“
9. ПП Български национален съюз „Нова демокрация“
10. ПП „Национално движение за стабилност и възход“ (НДСВ)
11. ПП „Консервативно обединение на десницата – КОД“
12. КП „Продължаваме промяната – Демократична България“
13. ПП „Движение за права и свободи“
14. КП „Левицата!“
15. ПП „Български възход“
16. ПП МИР
17. ПП „Българска социалдемокрация – Евролевица“
18. ПП „Български съюз за директна демокрация“
19. ПП „Глас народен“
20. ПП Социалистическа партия „Български път“
21. КП „Вън от ЕС и НАТО“
В бюлетината за вота през април имената на регистрираните независими кандидати ще фигурират в съответния МИР, в който са регистрирани.
Предизборната кампания се води на български език, е записано в решението на ЦИК.
Гражданите, партиите, коалициите, инициативните комитети, кандидатите и застъпниците имат свобода на изразяване и на предизборна агитация в устна и писмена форма на предизборни събрания, както и чрез доставчиците на медийни услуги.
Кандидатите за народни представители и партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирали кандидати, имат право на еднакъв достъп до източниците на информация, която им е необходима за целите на предизборната кампания.
По време на предизборната кампания кандидатите, партиите, коалициите и инициативните комитети могат да изготвят и разпространяват плакати, обръщения и други агитационни материали, като на всеки агитационен материал задължително се отбелязва от чие име се издава.
Той трябва да съдържа информация, че купуването и продаването на гласове е престъпление. В аудио- и аудио-визуалните материали тази информация се съдържа като недвусмислено и разбираемо послание.
Агитационните материали се поставят на определени от кмета на общината/района/кметството места. Заповедта на кмета се оповестява публично и се изпраща на районната избирателна комисия. Агитационни материали могат да се поставят на сгради, огради и витрини само след разрешение на собственика или управителя на имота.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране