България е загубила 10 млн.долара от неполучени лихви от парите за първите 8 самолета F-16, защото не е открила сметка във Федералната банка на САЩ. Това обяви служебният военен министър Димитър Стоянов при представянето на екипа и приоритетите си.
Причината за това е, че парламентът не е ратифицирал документа, независимо, че той е внасян от неговите предшественици Красимир Каракачанов, Георги Панайотов и парламентът не е ратифицирал документаДрагомир Заков. Вероятно проблемът е, че имаше чести избори и депутатите не са намерили време, но заради това са загубени пари, а всеки лев е важен, каза Стоянов.
Той обясни, че парите за първите 8 самолета, които България плати преди 3 години са постъпили в доверителен фонд. Те е трябвало да отидат във Федералната банка на САЩ и така да носят доход от лихва, но за целта е трябвало да се открие банкова сметка, за което пък се изисква съгласие на българския парламент. Стоянов каза, че и неговия екип ще подготви такова искане до НС, за да може да се гласува веднага след като се конструира новия парламент.
Служебният военен министър обяви, че придобиването на вторите 8 самолета F-16 ще е негов приоритет. Той информира, че вече е направено запитване до САЩ дали офертата, която вече беше дадена, може да продължи да действа до 15 декември, а не до 1 ноември, както е сега. През това време ще се изготвят всички документи, за да може проекта да мине през Министерски съвет, а после и през парламента.
Стоянов обяви, че са абсолютно неверни внушенията, че проекта е бил саботиран от ВВС като в последния момент са възникнали въпроси и по този начин предишното правителство не успя да приеме проекта. Има 56 конкретни въпроса, които трябва да се изяснят, обясни Стоянов.
Той каза и, че министерството започва работа по бюджетната процедура за следващата година и ще иска още от 2023 г. България да има 2 процента от БВП.
Стоянов обяви, че най-спешен е проекта за придобиване на 150 бронирани машини за Сухопътни войски. Той беше на финалната права, но кандидатите дадоха оферти с по близо половин милиард повече от заложените 1,5 млрд.лв.. Националната ни сигурност пари не струва, проекта трябва да стане, каза Стоянов, като обясни, че ще се търси възможност за индустриално сътрудничества. Обсъжда се дали да се направи така, че машините да се произвеждат у нас или пък поне жизнения им цикъл да се поддържа тук.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране