Разликата може в този момент между ГЕРБ и ПП-ДБ да е 7%, но изборите не са сега, а след два месеца, а дотогава има време да се намислят доста сюжети. Виждате поне два от тях – Нотариуса и „Турски поток“. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия социологът Първан Симеонов.
„Ще се включи и любимата тема на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ за съдебната реформа. Измежду варианта ГЕРБ да я продължават и този да печелят време до изборите в САЩ и да останат при ДПС, те избраха вторият. ПП-ДБ може да скъсяват разликата, но може да се появи нещо ново, защото има много сериозна нисша“, предупреди той.
„В тази безизходица, където отиваме да гласуваме пак за същото, ще има голямо търсене за нещо ново срещу цялата сглобка. Има много такива хора. Те са представени в момента и от Румен Радев, и от Костадинов, а в страната има контракултура“, заяви социологът.
„Българите отвръщат поглед от централния медиен разказ и търсят алтернативни източници на информация, където има хора, които, ако решат да излязат на терена, могат да направят нещо неподозирано“, добави той.
„Опитите да надцакване доведе до ситуация, която бе изпусната от (не)партньорите. Не мисля, че някой тръгна в тези преговори с идеята да се ходи на избори. Нервите не издържаха. Имаше и излишно казани много тежки думи“, коментира пък политологът Димитър Ганев.
„Основен мобилизационен фактор за ПП-ДБ на последните парламентарни избори, а и не само на тях, беше много острата риторика спрямо ГЕРБ. Изборите са след малко повече от два месеца. Трудно ще им бъде да вземат такъв завой след това поведение на молби към ГЕРБ да се направи общ кабинет. Те до голяма степен ще загубят този инструмент за мобилизация”, подчерта Ганев.
Случаи като този с Нотариуса, ще носи точки на ПП-ДБ, прогнозира той.
„Ако сме регистрирали някаква промяна в нагласите на българите към вота, то тя е, че още повече не искат избори. Това бяха последните данни. Въпросът е кой е виновен, за да се стигне до изборите. ПП-ДБ до известна степен можеше да разглежда себе си като по-конструктивната страна. Но това беше до сряда миналата седмица“, каза пък Симеонов.
„Оттогава тази конструктивност започна да прилича на молба. Това няма да се разчете добре от избирателите. защото част от хората гласуват за конструктивния, но други избират силния. Винаги има конформизъм. В политиката не е хубаво да не излъчваш сила”, добави той.
„В условията на тази война, която е близо до нас, е невъзможно българската политика да се мисли и разказва без вестителите на западното у нас, които са ПП-ДБ. Или ги имаш като партньор – не може да ги траеш, чакаш да ерозират бавно, понякога не ти издържат нервите и правиш грешката да ги свалиш, както направи през 2022 г. ГЕРБ, или ги приемаш за опозиция и от сутрин до вечер ще слушаш за Нотариуса и за други сюжети, които са основателни“, заяви социологът.
„Третият вариант е да имаш протест пред прозорците на Министерския съвет. Няма как в условията на война на Запада с Изтока, да минеш без западните хора в България. В България има много западни хора, които без да искат стават добри пропагандисти на Путин, защото са слаби мислители, но това е друга тема“, добави той.
„Нито западните партньори ще позволят в условията на войната в Украйна да се прави в България правителство, което се отклонява от тази линия, нито страната ни има полза от това. Слава Богу, че в този момент – ако не Дай Боже войната ескалира, че има един ясен избор и това е западния свят – ЕС и НАТО!“, възкликна Симеонов.
Той обясни, че до средата на януари, когато Тръмп може да влезе в Белия дом, ако изобщо това стане, няма как Бойко Борисов да мине без вестителите на западното.
„В България има три групи. Едната са балканците – ГЕРБ, ДПС, другата е на западните космополитни хора, а третата е много голяма и не харесва нито едните, нито другите. Те симпатизират на Радев, Костадинов“, заяви социологът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране