Важен интерес за руската политика на Балканите е слаба България. Това каза в „Денят започва“ по БНТ бившият служебен министър на отбраната Велизар Шаламанов.
Той коментира исканиет на Русия за изтегляне на силите на НАТО от страната ни.
„Русия цели да постигне разноговорене и да открои, че има трудности в консолидиране на позицията на България. И по този начин да упражни политически натиск върху България“, добави бившият министър.
„Особено поставена в пакет с Румъния, тъй като в страната има много сили на НАТО. България практически няма структури на Алианса поради нашата политика, но този ултиматум определено създава напрежение у нас“, изтъкна ексминистърът.
Според него провокациите ще продължат и ще бъдат фокусирани върху страната ни, тъй като се е откроила като слаб елемент в Алианса.
„Всички действия от страна на НАТО са отговор на окупирането, свръхмилитаризацията на Крим и развръщане на нови системи, които целят възпиране на свободата на движение на военни подразделения на територията на страни от НАТО. Така че какво повече може да направи Русия ми е трудно да определя. Те имат доста голяма концентрация на въоръжени сили. По-нататъшна военна конфронтация няма да доведе до резултат. По-важно е това, което Съединените щати и НАТО ще отговорят на Русия с план за деескалация. И този план ще промени ситуацията“, обясни Шаламанов.
Рисковете за България от напрежението в Украйна, по думите му, са преди всичко икономически. Такова напрежение ще доведе до проблеми в икономическите операции в региона. Друг риск според него е, че не можем да разчитаме на руския военно-промишлен комплекс да поддържа бойната готовност и способностите на българската армия като част от НАТО.
В „Здравей, България” по Нова телевизия пък бившият кореспондент на БНР и БНТ в Москва Валерий Тодоров каза, че Русия се чувства в опасност. „Тя твърди, че украинските сили са струпали около 120 000 войници в района на Донбас. Въпросът е, ако възникне конфликт, кой ще воюва. Британските структури казаха, че ще се изтеглят веднага. Тревожен знак е, че САЩ изтегля част от персонала си в посолството в Киев. Холандски експерти изчисляват, че балканската армия може да издържи до 30-40 дни“, коментира Тодоров.
Според него е време да определяме с повече независимост националния си интерес.
Бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров каза в студиото на Нова телевизия, че сме изправени пред множество опции и трябва да разгледаме всички.
„Не е изключено да има по-мащабно или по-ограничено военно действие от страна на Русия. Фактът, че президентът Байдън като, че ли изтърва реплика за едни по-ограничени действия, говори, че може би има очакване за нещо подобно. Приемам думите за изтеглянето на частите на НАТО от България и Румъния като провокация, защото няма такива бази”, заяви Димо Гяуров.
„Ако конфликтът се разрасне, действително може доставките на газ да бъдат засегнати. Русия обаче няма интерес да ги спира”, каза Тодоров.
„Първото нещо, което Русия ще направи, е да врътне крана на тръбата през Украйна. С това ще се опита да принуди Европа и Америка да отворят „Северен поток 2””, каза още Гяуров.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
А ние защо трябва да воюват нашите срещу Росия заради Американските интереси ли.Ние първо армия нямаме погрижиха се за това последните 30 години така наречени наши политици избирани от нас но назначени от нашите днешни (патьори).Само бракуваха и продаваха военна техника и може и пари и за тех с постолавени лица да има ,акато бракуваха за папи за модернизация нямя.Намепят ли се копуват друга втопа пелъка да ива килипир и за тех. То нашите заедно с (партьорите я съсипаха да да може нашите така наречени (политици)без силна армия да си ги водят казано(като кученце на каишка)вижда се.Няма държава без силна армия да брани държавноста и територията на страната си и да е независима.За съжаление ние днес Армия нямаме и в какъв военен съюз да си с войска като нашата си никой.И ако чакаш друг да те пази да пази Бог България нашите политици дали те вярват на това.