Западът е измамил Украйна, обещавайки й един ден да приеме страната в НАТО. Това са думите на украинския президент Володимир Зеленски по време на пресконференция на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
„Някои държави от самото начало нямаха много прозрачна политика, те не ни подкрепяха за НАТО. И това бяха просто фалшиви думи, че да, Украйна ще бъде в НАТО“, каза той.
„Това беше несправедливо спрямо Украйна и украинците. И беше нечестно и от нашите лидери, когато обещаваха, че ще бъдем в НАТО. И мисля, че това беше слаба позиция на Германия и САЩ. Смятам, че те загубиха този диалог, защото винаги се позовават на това, че някога са имали някакви споразумения с руснаците“, добави Зеленски.
САЩ и някои европейски съюзници могат да решат съдбата на Украйна без участието на Киев, предположи президентът на Украйна „Ние не искаме това да става зад гърба на Украйна. Силно вярвам, че САЩ няма да направят това, въпреки че не съм сигурен, че това не се е случвало по-рано. Тук говоря не само за Америка, но и за някои европейски партньори“, цитира думите му агенция „Блумбърг“. „Ако Европа казва, че Украйна защитава не само себе си, но и ценностите на Европа, логично е тогава всички да подкрепим тази армия: оръжия, военни и т.н.“, заяви още Зеленски.
По данни на „Уолстрийт джърнъл“ американският президент Доналд Тръмп е поставил задачата на своя специален пратеник за Украйна Кийт Келог да сложи край на украинския конфликт за 100 дни. Според изданието „сключването на сделка с руския президент Владимир Путин ще бъде много по-трудна задача, отколкото Тръмп си представяше по време на предизборната кампания, когато каза, че ще прекрати конфликта, преди да встъпи в длъжност“.
Европейските държави трябва да поемат издръжката на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), които Киев планира да увеличи до 1 млн. души, ако Украйна не бъде приета в НАТО, заяви по-рано в Давос Володимир Зеленски. „Ние имаме 800 хиляди, ако няма нито НАТО, нито ясни гаранции за сигурност или (чужди) контингенти (…), тогава трябва да имаме милионна армия (…). Милионната армия (трябва) да се храни, кой ще я храни? Ако Европа казва, че Украйна защитава не само себе си, но и ценностите на Европа, логично е тогава всички да подкрепим тази армия: оръжия, военни и т.н.“, каза той пред журналисти на Световния икономически форум.
Същевременно Зеленски отбеляза, че членството на Украйна в НАТО ще струва на Европа по-малко от поддържането на милионна армия, за което Киев няма пари. Той също подкрепи идеята за разполагане на западни войски в Украйна. Според него 200 хиляди чужди войници „е минимумът“.
Киев активно търси начини за покриване на бюджетния дефицит, а западните партньори упорито препоръчват на украинските власти да търсят повече източници за увеличаване на способността си да се самофинансират. На 28 ноември 2024 г. Зеленски подписа закон за значително увеличение на данъците, припомня ТАСС.
По-рано британският премиер Кийр Стармър в интервю за Sky News по време на посещение в Киев каза, че Лондон е готов да „изиграе своята роля“ в изпращането на миротворци в Украйна. През декември „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, позовавайки се на свои източници, че настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп е предложил разполагането на европейски войски в Украйна за наблюдение на спазването на примирието. По-късно Ройтерс съобщи, че европейските страни обсъждат изпращането на военен контингент в Украйна в случай на прекратяване на огъня или мир, като числеността му можело да достигне 100 хиляди войници.
Тръмп: Не планирам да нараня Русия. Винаги съм имал добри отношения с Путин
„Не планирам да нараня Русия. Отнасям се с любов към народа на Русия и винаги съм имал добри отношения с президента Путин“, написа американският президент Доналд Тръмп в социалната мрежа Truth Social.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви по-рано, че е готов да се срещне с руския президент Владимир Путин „по всяко време“, когато е удобно за руския лидер. „По всяко време, когато те пожелаят“, каза той пред журналисти в Белия дом в отговор на съответния въпрос.
Според информация на „Уолстрийт джърнъл“ Доналд Тръмп е поставил задача на своя специален пратеник за Украйна Кийт Келог да сложи край на украинския конфликт за 100 дни. Според източници на изданието новият американски лидер възнамерява сам да контролира хода на преговорния процес за Украйна. Събеседниците на вестника сред бившите колеги на Келог твърдят, че той не може да се нарече независима фигура, тъй като е напълно зависим от мнението на Тръмп.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране