
Часове след катастрофалното си тръгване от Белия дом украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че подкрепата на Доналд Тръмп е от съществено значение за Украйна.
„За нас е от съществено важно значение да имаме подкрепата на президента Тръмп. Той иска да сложи край на войната, но никой не иска мир толкова много, колкото ние искаме. Помощта на Америка е от жизненоважно значение, за да ни помогне да оцелеем и държа да призная това. Въпреки трудния диалог, ние си оставаме стратегически партньори“, написа Зеленски в социалната мрежа X.
Той заяви, че е все още на разположение за подписване да договора, даващ на САЩ достъп до стратегически полезни изкопаеми в Украйна, въпреки провала на преговорите заради спора му с Тръмп в Белия дом.
Според Зеленски подобно споразумение, даващо достъп на американски компании до минните ресурси на Украйна, представлява първа стъпка към гаранции за сигурност, въпреки че Вашингтон отказва да предостави такива гаранции на Киев, информира БТА.
„Искам САЩ да застанат по-силно на наша страна“, подчерта той и същевременно повтори, че разбира, че САЩ търсят диалог с Владимир Путин.
От своя страна Доналд Тръмп на този етап вече не проявява интерес от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. След излизането на Зеленски от овалния кабинет, от екипа му са отправили молба към администрацията на американския президент да подпишат документите за редкоземните метали. Отговорът бил кратък отказ.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране