
Силно земетресение беше усетено в столицата на Тайланд – Банкок. Епицентърът на труса е в Мианма, допълват агенциите, като се позовават на три референтни сеизмологични института.
Според Европейско-средиземноморския сеизмологичен център трусът е бил с магнитуд 7,3, а епицентърът е бил на 33 километра югозападно от град Мандалай, в Мианма, в който живеят около 1,2 милиона души. Трусът е бил на дълбочина от 10 километра.
Американският Геоложки институт пък съобщава за магнитуд 7,7. Епицентърът е бил на 16 километра северозападно от Сагайнг, в Мианма. Институтът съобщава за дълбочина от 10 километра.
Според Германския геофизичен институт, който също говори за магнитуд 7,7, трусът е бил на около 50 километра източно от град Монива, в централната част на Мианма, предаде Асошиейтед прес.
Myanmar’ın Mandalay kentinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin hissedildiği Tayland’ın başkenti Bankok’ta İnşaat halindeki bir gökdelen böyle yıkıldı. pic.twitter.com/UiXBeuVAGD
— Mehmet Dikbayır (@mehmetdikbayir) March 28, 2025
В социалните мрежи се разпространява видео от срутващ се строящ се небостъргач в Банкок и как се изплисква водата от басейните. Земетресението доведе до евакуация на офиси и магазини в тайландския мегаполис. Премиерът на Тайланд е свикал извънредно съвещание.
Massive 7.7 earthquake strikes Myanmar — Bangkok shaken hard.
Water spills from rooftop pools in high-rises
Buildings sway, people flee
Evacuation declared across the city
Locals report a high-rise under construction may have collapsed — official confirmation still… pic.twitter.com/UII9JXNPPm— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2025
През 2016 г. трус с магнитуд 6,8 разтърси древната столица Баган, в Централна Мианма, като тогава имаше три жертви в резултат на рухването на стени на храм. През ноември 2012 г. земетресение с магнитуд 6,8 разлюля централната част на страната и загинаха 28 души, а стотици бяха ранени.
Лошите конструкции на сградите, недостигът на здравни грижи в селските райони, анархичното урбанистично развитие превърнаха градовете в Мианма в особено уязвими в случай на природни бедствия, отбелязва Франс прес.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране