Волен Сидеров, лидер на ПП „Атака“, в интервю за предаването „Денят започва с Георги Любенов“ на БНТ
Водещ: Посрещаме в студиото лидерът на „Атака“, сега общински съветник, бивш депутат – Волен Сидеров. Здравейте, господин Сидеров. Добро утро, добре дошли в нашата телевизия.
Волен Сидеров: Добро утро на всички българи.
Водещ: Ако все още бяхте депутат, господин Сидеров, всички питат как ще гласуват „Атака“ на обсъдения вчера вот на недоверие и предстоящо в сряда гласуване. Да пада ли правителството, да си отива ли този кабинет или да остане?
Волен Сидеров: Първо да ти кажа честно, на ти ще си говорим, защото се познаваме. Не ми липсва парламента. Моите колеги там са шест човека, те ще вземат своето решение. Имаше дебати вчера, изказа се моя колега Шопов. Много принципно се изказахме – БСП искат вот, за който не са подготвени всъщност. Той не е първият, той е четвъртият вот доколкото си спомням тук за това правителство – имаше за корупция, имаше за здравеопазване, за сигурност, сега е за водата. Да де, ама за водата трябва да се върнем много назад и да си дадем сметка, че от 40 години не са поправяни водопроводите. Тоест някъде не са и сложени, даже. Защото България беше една слабо развита държава до 40-те години, след това през социализма доста неща се направиха, урбанизира се страната. Аз като дете си спомням например как павираха в стара градска махала за първи път улицата, тя беше кал. Това стана 60-те години. Така или иначе през социализма бяха направени много неща, урбанизира се страната, но не достатъчно. И сега продължаваме да ползваме неща, които са построени, направени през 70-те или 80-те години, като 80-те вече западна поддръжката, защото започнаха перестройки и другаря Живков вече не можеше да отдели толкова внимание на построяване на…
Водещ: Добре. И като радетел на демокрацията, какво казвате сега? В годините на демокрацията от 89-та до ден днешен – разпад? Всичко построено не се поддържало, че сега протекли тръбите?
Волен Сидеров: Да, БСП трябва да критикува себе си като БКП, защото след това не поддържаха, не направиха това, което трябваше да се направи като държава, държавнически. Да се поддържат водопроводи, инфраструктура. Ние се занимавахме през последните 30 години с какво ли не, то беше деполитизация, то беше махане на петолъчки и прочие. А всъщност трябваше да поправим водопроводите, да направим живота по-удобен на хората и сега виждаме, че започват течовете. Тя една система, ако не се поддържа, тя се скапва. И не може, няма как за едно правителство или две правителства, тук не говоря за сегашното правителство или за което и да е било, то не може да се справи само в своя мандат с тези проблеми. Изчислено е, че около 12 млрд. лв. ще струва подмяната на целия водопровод на всички водопроводни мрежи в България.
Водещ: Непосилна сума – 12 милиарда.
Волен Сидеров: Не, тя не е толкова….
Водещ: Е от къде 12 млрд. да се сменят ВиК съоръженията?
Волен Сидеров: Е, как от къде? Ако американците си платят базата от 2006-та година. Това са 6 млрд. евро, нищо работа за Брюксел за огромната европейска система. Ако германци, французи и англичани, холандци – всички тези, които държат някакви концесии или бизнеси в България си плащат тук или им се отчислява. Защото, само ако вземем златната концесия, една фирма, която тя се води канадска, ама кой знае каква е – 1,5 процента концесионна такса. Това го говоря от 15, от 20 години сигурно. Обират ни, ограбват ни – супермаркети, молове, ЕРП-та, електроразпределение. Всичко това е в ръце на чуждестранни фирми, които извличат печалба от България и след това казват: ние казваме, ние сме бедни. Не, ние не сме бедни. Нас ни ограбват. Тези 6 млрд. евро могат да бъдат тук отделени от колонизацията на България и да поправим тези водопроводи. Разбира се, за тази цел трябва да има едно правителство, което да тропне по масата и да каже – прекратяваме златната концесия, прекратяваме ЕРП-тата, които в момента се държат от една чужда държава. Чехия, като държавна фирма държи българското електроразпределение. Каква е логиката?
Водещ: А тогава защо в сряда не гласувате против правителството?
Волен Сидеров: Защото това правителство и това, което се кани да дойде и иска да дойде, аз не знам дали БСП искат да управляват, те досега не са казали ясно искаме да управляваме и ще го направим това, това и това. Затова им зададохме 4-5 въпроса, така фундаментални, те няма как да отговорят на тях. Тези въпроси се отнасят до цялостната концепция за управление на България. Не стани да седна, а промяна на концепцията. Ние сме колониална страна в момента, да знам, че е много трудно да излезеш от този статут и да отидеш към една малко по-самостоятелна политика. Да не идват тук сенатори да ти казват – ти ще правиш газопровод или няма да правиш, а да го решаваме ние. Да си строим атомна централа, да го решаваме ние, а не Хилари Клинтън или която и да е. Моите уважения към американските сенатори и политици, но ние да си решаваме нещата.
Водещ: Вижте обаче, вижте колко интересно противоречие, господин Сидеров. Казвате…
Волен Сидеров: БСП не отговаря на тези въпроси.
Водещ: Именно. В момента някак си поведението на шестимата ви депутати се обърна срещу БСП, а не отношение спрямо ГЕРБ. Ако БСП ви наричат зависими депутати, а не независими депутати – не е ли момента да им покажете зависими ли сте, не сте ли зависими? Харесвате ли Бойко Борисов или не го харесвате? Не е ли време за това?
Волен Сидеров: Това не е игра, как да кажа, не е игра на зарчета, не е някаква игра. Тук става дума за принципи, които ние ги имаме, откакто партия „Атака“ е създадена, както съм ги формирал тези принципи. И те са, ако може България да бъде по-самостоятелна държава. Ако може, толкова много да не ляга ничком пред всеки един голям брат, дали от Изток, или от Запад. Същото се отнася и за ГЕРБ, на ГЕРБ сме им поставили тези въпроси, те отговорят, че не могат, не могат да вдигнат доходите. Е, могат да си купуват правителствени самолети за милиони, но не могат да вдигнат доходите, не могат да построят болницата в Ямбол, която в момента спря, аз там бях, това беше моя кауза, защото бях избран от този район. Сега се оказа, че някакви си осем милиона не могат да бъдат преведени и няма да бъдат преведени. Е, обаче правителствен самолет за 55 милиона ще бъде купен. Тези неща са ясни. Аз в момента не съм нито в управленската коалиция, нито съм в парламента и не ми липсва, честно казано. Защото там вече политиката, нивото на политиката много, много спадна. Аз си спомням Народното събрание от 1990, от Великото народно събрание, там имаше титанични личности – Йордан Радичков, Валери Петров…
Водещ: А откривате ли нещо съдбовно ли, как да го кажа, вие сте именно тъкмо като политик с опит, тъкмо като оратор с опит…
Волен Сидеров: Сега нивото е толкова ниско, че не можеш да запомниш кои са били в парламента. Във Великото народно събрание имаше хора, които няма как да не ги запомниш.
Водещ: Има ли нещо съдбовно, че не за първи път оцеляването на правителството е в ръцете на „Атака“?
Волен Сидеров: Не, това не е така. Това беше представяне в отделни писания и информации като едва ли не от нашите гласове зависи оцеляването на правителството. А, сега да ви видим ще свалите ли правителството. Не е така.
Водещ: Златният пръст, а, сега да видим златния пръст.
Волен Сидеров: Хубав образ е, приятно е, за медийна употреба е добре, вкусно, както се казва, но не е вярно. Защото ГЕРБ са си подготвили нещата, така че няма да паднат, със или без нашите гласове. Така че нашите 6 гласа не са определящите в този…
Водещ: А смятате ли, че ГЕРБ са си подготвили нещата, как са си подготвили нещата, как?
Волен Сидеров: Е, има си начини. Това е работа с отделните парламентарни групи, преди това го вършеше Цветанов, а сега някой друг го върши. Подготовка на гласове, един ще отсъства, другият ще се разболее и т.н. Има си начин, това е вече технологията на гласуването в парламента, с която да си осигуриш мнозинството. И между другото мнозинството има правото на това, както опозицията има правото да атакува, да напада и критикува. Тук въпросът е обаче в това, че тези, които в момента уж се бият, /…/ в небесата, така да кажем образно, всъщност са две страни на един и същи медал. И ГЕРБ, и БСП прилагат една и съща политика. Аз съм убеден, че БСП, ако е на власт, те бяха в някакви форми на коалиция, но са били вече доста време на власт, те няма да променят генерално политиката на България, така че тя да излезе от своя колониален статус. Нашата държава трябва да се еманципира малко от външните влияния и от това да бъдем буквално обирани. Защото ние сега говорим за това не стигат пари, за това не стигат пари, всъщност има ги тези пари, но те ни ги измъкват под носа, след което ни сочат с пръст. Като в стария виц, този пияният, дето повърнал върху един и ме казал, я, се виж на какво приличаш, бе, какво ми се караш на мен. Та и така, идват от Запад някои другари и казват, я, си оправете корупцията, я си оправете, вижте тука доходите. В същото време те ни обират чрез концесии, фирми, всичко в България всъщност е в ръцете на чужди компании. А, разбира се, светът е глобализиран, ти не можеш да се затвориш и всичко да е само едно, в момента България не произвежда нищо…
Водещ: Да, обяснихте, да ви върна, ако искате, г-н Сидеров, за да приключим темата с водата…
Волен Сидеров: … Аз в младостта си съм се возил на мотопед „Балкан“, карал съм мотопед…
Водещ: Ама, имахте ли мотопедче, ваш мотопед?
Волен Сидеров: Да, беше на един приятел. Който се произвеждаше в Ловеч. Ние произвеждахме автомобили, автомобили не, но автобуси…
Водещ: Ние произвеждахме електрокари, ама електрокар не сте имали.
Волен Сидеров: … военна техника. Не съм, обаче бяхме в първата четворка в света по мотокари. Така, сега в момента игли за шеф не можеш да си купиш български. За това трябва да помисли и БСП, и ГЕРБ, и тези, които си играят на стани, да седна. Да развият нещо, което да бъде българско производство, българска технологии. Имаме кадри, все още имаме много талантливи хора, да се включат в това производство, да започнем да правим нещо наше. Не да изнасяме само суровина, не да изнасяме изкупна маса, в която има злато и още 5-10 сигурно ценни вещества, а да произвеждаме с принадена стойност. Това го правят развитите държави. Ние продължаваме да се държим като държава от третия и четвъртия свят, никого не искам да засегна, и Африка, и Азия, уважавам много народите в тези континенти, но ние се държим като страна от третия и четвъртия свят. А трябва да поставим въпроса как да бъдем икономическа, технологическа, добре стояща, имаме таланти, имаме кадри, имаме програмисти. Всичко това се разбягва, отива да работи в…
Водещ: Вие говорите за някакви визии, ние говорим обаче за кризи, за много тежка криза в държавата…
Волен Сидеров: Ами те кризите идват, когато нямаш визия.
Водещ: Обяснихте я с връщане в миналото от 60-те години с тия тръби. Само че тук става дума за друго. Прокуратурата вижда престъпни действия, вижда ощетяване на държавата. Казва Нено Димов е ощетил с 11 милиона държавата, като е подписвал тези графици за източване на язовир „Студено“. Не случайно казах Нено Димов, защото както е известно широко на нашата аудитория, той е от вашата квота, на патриотите…
Волен Сидеров: Той не е от нашата квота…
Водещ: Каква е ролята на патриотите, на НФСБ, на ВМРО в конструкцията на тази, на тази политическа конструкция и Нено Димов?
Волен Сидеров: То беше една сложна конструкция, когато съставяхме това правителство. Нено Димов беше предложен от Каракачанов, аз лично леко се малко учудих, защото го помня като депутат на Костов и т.н. Но той, дето се вика, и Каракачанов беше в групата на Костов ОДС 1997 г., когато Костов излезе на трибуната и каза, че ще погребва българския национализъм /…/ Марков тогава каза, ами, по-добре ще погребете мене, отколкото национализма. Така, де, връщам, няма как да не върна лентата, защото ги помня тия неща, бяха пред очите ми. Нено Димов беше предложен от Каракачанов, защо и как, не мога да кажа, той трябва да си каже. А какво точно е вършел, аз не мисля, че само той е отговорен за нещата, които са станали. Защото има зам.-министър. Защо не пишат показания заместниците неговите? Някои от тях са кадрови активисти в ръководството на ВМРО. Защо не пишат показания тези, които са потребители на тази източена вода? „Стомана индустри“ и тецовете. Защо аз не виждам г-н Ковачки, г-н Людмил Стойков ли беше? Това са такива едни задкулисни фигури, те винаги са добре с властта, винаги си оправят своя бизнес. Министър – министър, да, хубаво е да покажеш, че можеш да вкараш министър в ареста. Само че аз мисля, че тук има доста повече отговорни хора специално за кризата в Перник и вероятно това ще го покаже някакво разследване, ако то се проведе обективно и докрай. Но тези, които са всъщност потребявали, тези, които са потребявали евтината вода, тези, които вероятно са си платили за това под масата, защото знаем, че в България така става. Те трябва да отговарят и да пишат показания. Досега не видях, видяхме няколко такива оперетни олигарси или богаташи, новобогаташи, които ги вкараха в ареста. Но на тях им беше дадено да бъдат такива. Тези, които от години наред стоят наистина зад голям бизнес и които при всяка власт си плащат, за да продължат да стоят в тоя бизнес, не ги виждаме сега да са в ареста.
Водещ: Г-н Сидеров, генерално погледнато, кое неразбирателство сложи край на единството в Обединените патриоти? Понеже сега разсъждавате, правим равносметки, казвате връщам лентата. Кажете, честно кажете пред аудиторията на националната телевизия, кое неразбирателство в патриотите сложи край?
Волен Сидеров: Ами това, че те се самозабравиха.
Водещ: Кой се самозабрави?
Волен Сидеров: И двамата колеги, лидерите на двете партии, Симеонов и Каракачанов, станаха вицепремиери. Аз не станах, както е известно, можех да настоявам и аз да бъда.
Водещ: И това ли ви разсърди, че те станаха, а вие не станахте?
Волен Сидеров: Не, не, аз бях наясно с това. Даже ги предлагах, но ги предлагах с друга идея. Не да отидат да се забравят и да почнат да си мислят, че те са голямата работа и могат вече да отиват да затварят, да отварят заведения, да отварят тоалетни, другият да продава парцели. Не за това, не за това ние се събрахме като коалиция 2016 г. за президентските, не за това участвахме 2017-а, хората залагаха други надежди на нас. Те бяха свързани с повишавани на доходите, те бяха свързани с повече сигурност, те бяха свързани с развитие на българската индустрия. Къде отиде всичко това? Сега говорим за това как военното министерство разпродава парцели, какво още не остана непродадено там. Сега говорим за това как Валери Симеонов иска да сложи някой пореден състудент да оглави вече национализираната държавна лотария. Добре, чудесно. Дето се вика, не е лошо горе-долу за своите състуденти. Той вече уреди няколко от тях. Единият оглавява метрологията. Там всички, които имат бензиностанция, всички мерителни възможни неща са в това. Тоест може да се каже едно доста рушфетчийско място.
Водещ: Съмнявате ли се, че Валери Симеонов иска с национализирането на хазартните игри да прибере, да върне милионите в държавата?
Волен Сидеров: Не се съмнявам, аз съм убеден, че той вече е приготвил човека, който да оглави монополизираната лотария, знаете, че от държавата се краде най-лесно и най-сладко. Ако ще връщаме държавата в разни сектори, аз предлагам нека да я върнем в ЕРП-та, нека да я върнем в златодобива, нека да я върнем там, откъдето се печели много, нека да я върнем в „Софийска вода“. Защо трябва да е френска фирма, която я купува за стотинки, а я продава за 2,5 кубик вода? Защо не върнем там държавата? Защо не върнем държавата там, където има наистина огромен оборот и където наистина се печели. Да, от лотарията се печели, съгласен съм. Обаче защо сме фокусирани само там? Това е въпрос към Симеонов, той вероятно ще бъде ваш гост, може да го запитате. Просто моята мисъл е, че това не се прави с цел да уредиш някой, още някой, защото и ВМРО, и НФСБ в момента се състезават в това да уреждат свои хора по различни позиции във властта, от което реално се получават облаги.
Водещ: Лично вие, г-н Сидеров, намесихте ли се в конфликта между Десислав Чуколов и Илиян Тодоров, намесихте ли се по някакъв начин?
Волен Сидеров: Аз не съм присъствал на такъв конфликт, не мисля, че Чуколов е присъствал и не знам да е имало някакъв конфликт. Спорове между съмишленици винаги е имало и има. Аз Илиян Тодоров съм го предложил и за депутат, и за областен управител като млад човек с качества и не мисля, че има някакви противоречия между нас.
Водещ: А как оценявате, цялата случка как я оценявате? Като битова случка след алкохол ли, как, какво, били са се и са се карали, или какво?
Волен Сидеров: Не знам дали са се били и карали.
Водещ: Е, как, с патерици седи г-н Илиян Тодоров.
Волен Сидеров: Той е с патерици не защото някой го е бил, а имаше инцидент, паднал е, има, случва се на всеки.
Водещ: Знаем, че не е просто, просто да изчистим, защото очевидно не щете да говорите по тая тема.
Волен Сидеров: Ами аз нещо, на което не съм присъствал, няма как да го коментирам.
Водещ: Имат ли „Атака“ областен управител на София, ще имат ли, имат ли?
Волен Сидеров: Той заяви, че се отказва от принадлежността си към „Атака“, за мен това не е най-важното, важното е човек да си върши работата. Оценката за него я дава премиерът. Ако той смята, че областният управител не си върши работата, може да го предложи за смяна. Не е важно да си обвързан с някаква партия, това въобще не е за мен най-важното. Той свърши доста полезни неща като областен управител, дано да продължи да ги върши. Аз лично нямам претенции към него. Така че тук няма конфликти, няма някаква интрига. Винаги се случва, дето се казва, в едно семейство.
Водещ: Питах ви не случайно каква е причината за случилото се в редицата на Обединените патриоти, защото някои казват, че отношението към Русия е съществено, че Валери Симеонов никак не харесва Русия, вие пък много харесвате Русия и очевидно това неразбирателство между двама ви е довело…
Волен Сидеров: Аз харесвам интереса на България, интересът на България е да има интензивни, пълноценни отношения с Русия. А не да бъдат отрязани, не те да бъдат пресичани изкуствено от външни фактори други в резултат на геополитически игри. Това вреди на България.
Водещ: Несъмнено интерес на България е да изгони тези, които шпионират в полза на Русия, дипломати, прикрити като шпиони ли, не знам, така ги обяви главният прокурор Иван Гешев, оповести тази информация. И двама души трябва да напуснат, руснаци, България.
Волен Сидеров: Откак съществува модерният свят, всички знаят, че дипломатите обикновено са шпиони, те изпълняват такива функции. Това винаги е било така. Дали ще изгониш точно в някакъв момент, е вече въпрос на конкретна, определена ситуация, в която две държави или два блока си разменят удари. В случая имаме два блока, само че ние сме по средата, като е казал народът, атовете се ритат, магаретата страдат. Ние сме по средата. САЩ, нашият велик, добър и страхотен партньор, защото сега защо не ни дадат 6 милиона евро? Хем да си платят за базите, хем да направим водопроводите на България, на цялата страна и да няма никакви проблеми нито Перник, нито Шумен, нито Свищов? Защо? Какво са за тях? Бълха ги ухапало. Не, те искат безплатно да ползват бази, те искат да им прехвърлим 2,5 млрд. за нещо, което не съществува, някакъв самолет, който още не е нарисуван, и то в аванс. Това ли е партньорството? Аз не знам, ако разсъждаваме практически, прагматично, защото и Валери Симеонов, който го споменахме, той минава за прагматик, той е бизнесмен, тоест би трябвало да разсъждава практически обусловено и да каже имаме ли полза от отношения с Русия, имаме ли полза от енергоносителите, които могат да идват само оттам?
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Причината да не се поддържат водопроводите е корупция, парите от печалбата на ВИК се окраждат/усвояват от политически назначени на ръководни длъжности неспособни хора.Ако редовно целогодишно се ремонтират за 30 г водопроводи няма да се стигне до 75 % загуби на вода, което също е съмнително защото тръбите няма да да могат да имат налягане , факт е че водата е изчезнала/усвоена.Концесиите и веригите са ги разрешили и измислили български политици, проблема е че те не реинвестират печалбата си, а българия не сложила данъп върху износа на печалбата им.България е дала златна мина на концесия, но за да се развие тази златна мина се иска значителна много милионна инвестиция и технология ,която България няма. Това са печиливши бизнеси поради причината че са частни чужди компании и мениджнента им е чужд или чуждо обучен и не корумпиран,место където кражби и измами са наказвани на место и веднага.За липсата на българско производство е абсолютно прав, но от алчност и корумпираност близки до пратиите хора унищожиха цялата индустриална база на страната. Унищожаването и разпродаването на индустиалната база е много лесни, но посторяването на тази база е много бавно трудно и скъпо, трабва само да се надгражда да не се унищожава и българия да се самоизяжда.Пример ако имаш стра структурно здрава къща останала от роднина, а тази стара къща защо да не я разруша и продам тухлите и керемидите и, от които ще получш минимални пари.Но когато ти трабва къща за гости такава няма и трабва да се построи, Старат къща вместо да я реновираш и ползваш ч унищожаваш и разпродаваш за няма и 2 седмици, но нова къща за две сдмици няма да построш нито за 2 месеца и новата къща ще ти струва десетки път повече пари отколкото да реновираш старата или парите от продабата на тухлите и.като си отнемаш една способност и собственос която си имал(самоизял)