Острите завои на една хостеса
В официалната страница на ГЕРБ като кандидат за депутат в 49-ия парламент Славена Точева е представена като „финансист“, в едно предизборно видео тя се определя като „еколог“. След момента на появата си на политическата сцена от хостеса в нощен клуб тя рязко се преобрази най-напред в студентка, а скоро след това и в бакалавър по „Управление на туризма“ от стопанската академия в Свищов. В биографията си Точева е написала, че е работила и като еколог в две частни компании, но данни за образование в тази сфера липсват.
В едно представяне на кандидатурата й за депутат в 46-ото Народно събрание, необяснимо публикувано в сайта на „Национална мрежа за децата“, е записано, че „в момента тя завършва специалност „Финанси“. Няколко месеца по-късно според официалната страница на ГЕРБ – Варна, тя е вече „магистър по финанси в Стопанска академия „Д.А. Ценов“- Свищов“ и „областен координатор на МГЕРБ“.
Злите хорски езици
Успоредно с официално разпространяваната информация за Славена Точева в различни медии и с незначителни разлики в детайлите може да бъде прочетен бурен разказ за житейския й и професионален път. Според този разказ 33-годишната Точева попадна в светските хроники като член на журито в един от конкурсите за избор на „Мис Варна“. В него тя представлява местния нощен клуб „Сенсо“ на Милен Райков-Мушо. Той е известен като бизнес наследник на Борислав Манджуков, разстрелян пред дома си в София през 2014 г. В непубличния вариант на биографията си Славена Точева е майка на един син, роден през 2008 г. (когато е била 18-годишна) от брака й с мъж, който и в момента излежава 11-годишна присъда за трафик на наркотици в испански затвор.
Според много хора, с които „Капитал“ разговаря, тя дължи изстрелването си в политиката на подкрепата на известния във Варна бизнесмен Даниел Славов, или Дидо Дънката. Неговото име нашумя през март 2010 г., след като беше задържан в акция на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов с оперативното име „Медузите“ заедно с тогавашния председател на Общинския съвет във Варна и сегашен народен представител от БСП Борислав Гуцанов.
Разследването срещу тях и двама служители в общинско дружество бе „за образуване и ръководене на престъпна група и длъжностни престъпления“ при участие в схема за доставка през подставени лица на автобуси втора ръка от Франция за градския транспорт във Варна. В крайна сметка Гуцанов и Славов осъдиха за задържането си България в Страсбург. Иначе за Дънката имаше сериозни подозрения, че е замесен в контрабанда още от зората на века според публикация в сайта „Дарик нюз“.
Друга публикация, този път във в. „24 часа“, свързва Даниел Славов с офшорната компания Swiss Capital Investments. Нейното име изплува от т.нар. „Панамски досиета“, разследвани от международен журналистически консорциум. Във фокуса на общественото внимание в България Swiss Capital Investments попада през доклад на Варненската окръжна прокуратура от 2012 г. В него е отчетена работа по вече споменатото дело „Медузите“.
За известен период от време Точева е бизнес партньор на Дениз Сакаллъ, син на бившия лидер на ДПС във Варна Ведат Сакаллъ. След това му прехвърля дяловете си в съвместното им дружество и затваря бизнес страницата в живота си. Някъде в този период съдбата свързва Точева с Даниел Славов. След това започва и политическата ѝ кариера.
Спас Спасов, Капитал
Е те тва е живота. Само дето всичко си има цена