Георги Кадиев да бъде изключен от парламентарната група на БСП, е било обсъдено на заседанието й снощи. Червеното ръководство и много от депутатите са бесни на колегата си за соловата му акция по внасяне на промени в Изборния кодекс, с които да се разреши агитацията на майчин език.
Тон на разгорещения разговор снощи дал Стоян Мирчев. Младият депутат първи мандат поставил въпроса как е възможно всички да са подписвали декларации за лоялност към партията, а да се правят такива солови акции без дори да се уведомява групата и да се обсъди предварително темата.
За атаката срещу него съобщи първо самият Кадиев във фейсбук. Рано сутринта той пусна пост, с който обяснява, че е имало разгорещен дебат на група и е било направено предложение за изключването му.
„Не аз съм проблема на БСП. Ако в крайна сметка решението е да ме изключат от групата, същият ден подавам заявление за излизане от парламента и да влиза следващият. БСП няма да загуби депутат, спокойно“, е написал Кадиев. Той уточнява, че въпреки че е бил избран с преференциалните гласове на 5921 души, които са поискали той да е „алтернатива на статуквото в БСП“, все пак те са гласували за него като представител на БСП. И публично заявява, че няма никакво намерение да топли стол като независим депутат.
В критиките срещу Кадиев на заседанието на групата се включили много от червените депутати. Зам.-шефът й Атанас Мерджанов също му обяснил, че не може да се правят солови законодателни акции. До гласуване за изключването му от групата обаче не се стигнало. Решено е темата да продължи и на следващо заседание.
В поста си във фейсбук Кадиев подробно разяснява защо е направил предложението за промени в Изборния кодекс. „По-важното е не моята съдба и не съм ли спазил партийните процедури за внасяне на законопроект.
Най-важното е същността на въпроса – какво мисли ръководството на БСП относно агитация на чужд език. Отговорът бе, че има позиция на БСП от 1995 (!), според която агитацията се води на български с право на превод на друг език“, пише той. И обяснява, че това може да е била правилна позиция за 1995 г., но е напълно архаична през 2015 г. „Тогава, най-малкото, не бяхме в ЕС. На последните местни избори в Габрово примерно имаше англичани, кандидати за общински съветници. Да агитират на български? Всеки гражданин на ЕС може да е кандидат за евродепутат от България. Ще агитира на български? Мартин Шулц на предизборен митинг на БСП или Джозеф Дол на ГЕРБ – какво правим?“, продължава Кадиев.
„Продължавам да считам, че това е изкуствен проблем. Нали никой не мисли сериозно, че Местан ще говори на български в турско село в Кърджалийско, и някой ще превежда на турски край него? То ще е като филм на Фелини… Глупаво е той да агитира на своя език, ние да му подаряваме кауза, да го глобяваме до безкрай и накрая да стане дявол знае какво…“, пише още соцдепутатът във фейсбук. Според него темата в момента е малък проблем, но може да стане голяма беля, а работа на политика била да предвижда потенциални конфликтни точки и да ги решава превантивно.
„Знам, че е непопулярен въпрос. Знам, че по-лесно е да го заметем под килима и ако може да се реши от само себе си. Но знам и че ПФ са предложили затвор до 3 години, с промени в Изборния кодекс, внесени в парламента на 8 април 2015. Нали си представяте какво ще стане и докъде могат да ескалират нещата? Затова искам да говорим за тези неща. Да даваме права, но да искаме и задължения – задължително образование, задължително изучаване на български, участие на пазара на труда и т.н. Всяка политическа партия има своите задължения по тези въпроси“, пише още Кадиев.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Кадиев е национален предател. Майчин език вкъщи, навън само български език и български имена !!!