Нов данък, наречен „обществено здраве“, ще се налага на храни, които съдържат над допустими норми сол, захар, частично хигрогенирано растително масло, кофеин. Това съобщиха на съвместна пресконференция министрите на младежта и спорта и на здравеопазването Красен Кралев и Петър Москов.
Например, ако в бисквити от 150 г солта е 1 г на 100 г продукт, то ставката за кило от тези бисквити ще е 1,55 лв. Ако захарта в същите бисквити е 25 г на 100 г, ставката ще е 0,81 лв, а ако бисквитите съдържат и частично хидрогенирано растително масло, ставката за тази мазнина ще е 3,10 лв./кг. Така излиза, че кило „вредни“ бисквити ще се оскъпят с 5,46 лв.
Процентът, с който се оскъпяват различните храни, е различен и в зависимост от процента вредни елементи в съдържанието на отделния продукт. Например за кило тестени изделия е 12%, за бисквити и супи по 10%, за снаксове и енергийни напитки 15%, за газирани напитки 31%, за имитиращи млечни продукти 78%, за сладолед и захарни продукти по 7%. Например, ако кило баница съдържа хидрогенирано растително масло, ще струва 6,98 лв., след като й е наложен данък „обществено здраве“ от 44%. Ще се облагат и майонезата, и готовите сосове, които съдържат сол повече от 1,3 г на 100 г продукт, както и шоколадът, и шоколадовите изделия със съдържание на общи захари от 40 г на 100 г продукт.
От презентацията на Москов обаче не стана ясно как ще бъде променено съотношението на „вредните“ съставки в продуктите, след като те и в момента отговарят на определен стандарт, нито как ще реагират големите международни фирми производители на изделия, които попадат под обхвата на въпросния данък.
От данъка ще са освободени кафе, чай, продукти с какао с 40% или повече от тегловното си съдържание, екстра качество желе и екстра качество конфитюр, пчелен мед, хляб, месо и месни продукти, мляко, сирене, кашкавал, масло.
Правителствената програма за борба с вредните храни, която представиха двамата министри, цели да създаде навици за здравословно хранене, за двигателна активност и спорт, както и провеждането на кампания в училищата срещу наркотиците и алкохола. Очакванията са от налога да влизат в хазната около 150 млн. лв., като приходите ще бъдат разпределени по следния начин: 20% за обновяване на спортната база, 20% за по-добро хранене в училищата, 60% за програми за профилактика и превенция на хронични незаразни болести като сърдечносъдовите, диабета и др.
Днес започваме битката, тази битка няма да е лесна, убеден е Москов. Той представи данни от редица проучвания. Българите употребяват средно дневно 7-8 г сол, а според препоръките на СЗО трябва да е не повече от 5 г., а според проучване във Върна и Варненско дневната консумация на сол достигала 12,7 до 14,2 г. Друг пример Москов даде с енергийните напитки. Оказва се, че българските юноши са втори в ЕС след холандските си връстници по консумация на енергийни напитки. В една кутийка с такава напитка захарта е около 54 г, т.е. 13 супени лъжици. „Човек, който спори с тези данни, е идиот“, заключи Москов, след като обясни с колко биха намалели инфарктите и инсултите, ако българите се хранят здравословно.
Очакваният ефект от налога е спад на потреблението на „вредни“ храни и напитки с 27% за година. Москов съобщи, че точно такъв е резултатът в Унгария, където през 2011 г. бил въведен подобен закон. Москов подчерта, че данък „обществено здраве“ е косвен, еднофазен и целеви, и има превантивен ефект.
Най-добре би било, ако приходите от този данък са 0, коментира Москов. Според Кралев производителите ще могат своевременно да коригират съдържанието на вредни субстанции в продуктите си и да не плащат данъка. В преходните и заключителни разпоредби ще бъде записано, че се забранява рекламирането на храни, обложени с този данък.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране