Циганският вот отново ще се окаже ключов за определянето на кметове и за сформирането на общински съвети в няколко града на страната. Особено висока бе избирателната активност в онези етнически квартали и махали, в които предстои да се взимат решения дали да се бутат незаконни цигански жилища. Обитателите на гетото в село Гърмен признаха, че ще чакат до последно кой кандидат за кмет ще обещае да не им пипа къщите и тогава ще решат за кого да гласуват. Към 17 часа избирателната активност в прочулото се благоевградско село доближи рекордните 70%.
Висока активност имаше и в ромския квартал на Хасково – „Република“. Там също се наблюдават сериозни проблеми с незаконното строителство. Според регионалното издание „Хасково топ новини“ жителите на „Република“ масово са пренебрегвали бюлетините за референдума и гласували само за кмет и за общински съветници. Те признали, че не знаят какво означава думата „референдум“, но имали яснота кой градоначалник да подкрепят. Очакванията бяха оттам да дойдат най-многобройните сигнали за купен и контролиран вот. Според БНТ обаче до 18.00 вчера в „Република“ не е било регистрирано нито едно изборно нарушение.
По-висока активност от средната за града се получи още и в ромските махали на Самоков и Видин. За разлика от тях жителите на варненското гето „Максуда“ поголовно бойкотираха кметските избори. През лятото част от незаконните жилища в „Максуда“ бяха съборени, а за други това предстои.
Не липсваха и куриози. Избирателите в сливенската ромска махала „Надежда“ пояснявали масово, че са против „електрическото“ гласуване и че не харесват „партия „Референдум“. Активността в „Надежда“ също бе по-висока от средната за Сливен.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране