Управляващите от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ внесоха в парламента множество промени в Закона за съдебната власт, засягащи професионалните организации на магистратите, както и дейностите, несъвместими с работата им. Поправките са съшити с бели конци и очевидно са насочени срещу единствения критик от съдебната система – Съюзът на съдиите.
Вносителите на промените са председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ), Емил Димитров-Ревизоро (Обединени патриоти), Христиан Митев („Обединени патриоти“), Анна Александрова и Иглика Събева (ГЕРБ).
Въвеждат се конкретни разпоредби за имуществото на професионалните сдружения. Изрично се посочва, че негови източници могат да бъдат само членски внос, имуществени вноски и дарения от техните членове. Същите изисквания се предвиждат и за организациите на съдебните служители. „Не се допуска друго финансиране или предоставяне на имущество под каквато и да е форма“, категорични са управляващите. И се аргументират: „Самите ограничения на практика са в обществена полза, защото гарантират свободно сдружаване и в същото време забрана за финансиране и предоставяне на имущество под каквато и да е форма, освен от техните членове“.
Премахва се възможността магистратите да се включват в управлението на професионалните сдружения на други юристи, както им позволява сега законът. Причината е, че това позволявало „участие в дейности, които накърняват независимостта на магистрата“. Законопроектът предвижда и екстри – бонуси за членовете на настоящия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) при приключване на мандата му.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране