30.10.2018 | 11:52
„Българите се занимавали с ограбване“ и какво още пише в македонските учебници
"Како скитачко племе, Бугарите постоjано го менувале местото на живеенье“

„Българската държава е правила много грешки по отношение на Македония и това са резултатите“. Това каза проф. Иван Илчев относно скандалните твърдения за България в учебниците по история в Македония.

Според проф. Илчев, който е и член на Съвместната българо-македонска комисия по историческите и образователните въпроси, с тези твърдения се създават определени настроения в Македония и те са антибългарски. Според него тонът в учебниците трябва да се промени.

„В учебниците има страшно много липси, говори се за български репресии срещу македонците през Втората световна война, но няма дума за сръбските репресии в Македония срещу хората с българско самосъзнание. Няма дума за края на 40-те години, когато стотици граждани на Македония са избити заради това“, припомни проф. Иван Илчев.

„Това което искаме с колегите от Македония е да се публикуват извори – да се посочат източниците“, отбеляза проф. Илчев. По думите му с македонските историци са постигнали съгласие да се публикуват източниците без да се превеждат на съвременен македонски език. Ето какво пише в някои от учебниците:

„Создаваньето на македонскиот народ бил долг процес коj почнал во VIII век пр.н.е.” „Како скитачко племе, Бугарите постоjано го менувале местото на живеенье. Се занимавале со одгледуванье коньи, со лов и ограбуванье”. „Св. Консшаншин – Кирил и неговиот брат св. Мешодиj, во 855 година ja создале словенска азбука наречена глаголица. Глаголицата се состоела од 38 букви. Токму во тоа време во североисточните области на Македониja почнале бугарските напади, па светитие брака морале да ja напуштат Македониja”.

„Прабугарите им припагале на турската етническа група племиньа“. „Со Веpcajскиот договор била потврдена поделбата на Македониja мегу Србиja, Грциja,Бугариja и Албаниja. Со тоа била разбиена компакноста на Македониja, бил оневозможен демографскиот, економски, културен и национален развоj на македонскот народ. Македонскиот народ под властта на соседните држави бил подложен на денационализациja и асимилациja”.

1 коментар

  1. проф. д.ф.н. Владко Мурдаров каза:

    Проблемът на „историческите“ (ДС-)пропагандисти-търгаши е, че тая истина не я пише в българските учебници за имишлено не информиране и манипулация на българските деца, а от тук и за робуването им на лъжвите прапагандни БКП-национал-социалистически догми за „българското величие“, превърнали се в доходен „бизнес“ с незнанието и лъжата! Думата, духът и манталитетът „ГЕПИ“ са чисто пра-български и са дошли на Балканите с ордата на кхан Аспарух! Дори бойният вик на ордата е бил „ГЕПИ-И-И-И“! Запазили са се повече от 1300 години в задунайските земи и като дума, и като фраза, и като значение, и като дух, и като манталитет, и вече са част от националния генофон – може дори да си имат и генетични маркери! През времето на социализма и пост-социализма избуяха до абсолютна безнаказаност и дори гордост от ГЕПЕНЕТО – кой на дребно, кой на едро! Широко се употребяват за приятелски призив към някого при здрависване: „ГЕПИ, брато“! Така се е родил и глагола „РАЗГЕПВАМ“: „Ский ги тия хоумита – трийсе години разгепват държавата и стадото“!

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране