18.05.2015 | 8:00
Далавера в Кранево с апартаменти за 4500 евро
Уволнен управител продал 86 жилища на офшорка за смешната цена и не върнал нито стотинка на банката-кредитор
Снимка: Стандарт

Руски бизнесмен построи курортен комплекс край Кранево, продаде апартаментите на цени 10 пъти под пазарните на офшорка и не върна нито стотинка на банката-кредитор. Многократните жалби до съд и прокуратура в България обаче удрят на камък, твърдят близки до банката-кредитор, руската Международна инвестиционна банка пред „Стандарт“. Жалбите срещу Алексей Кирянов започват в районния съд в Балчик още от средата на 2013 г., но българското правосъдие не може да открие изпълнителния директор на гибралтарската офшорка „Олд Тауър 7“.

Фирмата идва в България през 2006-2007 г., когато страната ни е „инвестиционното бижу“ в Европа. Проектът е по руски грандомански. Инвестицията трябва да е за 25-30 млн. евро. На площ от 28 дка край Кранево и само на 800 м южно от „Албена“, Кирянов планира да построи тридесет 5-етажни вили със застроена площ от 30 000 кв. м. Идеята е повече от привлекателна – да пренесат архитектурата и концепцията на испанската перла Коста дел Сол по-близо до потенциалните руски купувачи.

Кирянов удря на камък още с намирането на финансиране. Той успява да изтегли кредит от 6,15 млн. евро от Международната инвестиционна банка – междудържавна банка за развитие, в капитала на която участва България, наред с други страни, сред които още няколко членки на ЕС – Словакия, Чехия и Румъния.

„Опитът от работата ни в Испания позволява да вземем най-доброто от Коста дел Сол и да го приложим на Черноморското крайбрежие тук“, тръби Кирянов в интервю през 2010 г., когато за проекта се говори още в бъдеще време. За реализацията му е поканен известният испански архитект Мигел Тобал и архитектурното му студио „Балдридж Тобал архитекти“.

Независимо от световната икономическа криза, целта, според Кирянов е, комплексът с името „Марина бей“ да бъде завършен през 2011 г. Кирянов започва строителството през 2012 г. и го приключва през лятото на 2014 г. В реалността става дума само за седем 4-етажни блока с над 100 апартамента и разгъната площ едва 7000 кв.м. Обяви за продажби за комплекса „Марина бей“ обаче липсват, а Кирянов въобще не е пускал на пазара построените имоти.

В същото време фирмата спира плащанията по кредита. Съдружниците в нея започват да надушват, че Кирянов, като изпълнителен директор на дружеството, въобще няма намерение да завърши бизнесначинанието в България. Разкриват, че Кирянов е предоставял фалшиви отчети за дейността на фирмата и през януари 2015 г., затова го освобождават от длъжността „изпълнителен директор“. Опитват се да регистрират в Търговския регистър нов управител, но Кирянов блокира всички подобни опити, като използва фалшиви документи.

Докато траят опитите за промяна в регистрацията на „Олд тауър 7“, Кирянов успява да продаде 86 апартамента ан блок на офшорка от Белиз. Цената е умопомрачителна – над 10 пъти под пазарните стойности. Кирянов продава апартаменти вместо за по 50 000 евро, само за смешните 4 500 евро. Сделките са заверени от нотариус Обретен Обретенов, независимо, че самият той е бил уведомен, че Кирянов е лишен от пълномощия и няма право да се разпорежда с имуществото. Руснакът получава парите в брой и никога не ги отчита във фирмата.

„Олд тауър 7“ успяват да впишат нов управител на фирмата едва през април 2015 г. За 4-те месеца от януари до април апартаментите са препродадени още веднъж – този път на две офшорки от Сейшелите. Вероятно не е изненада, че подписите под продажбата са поставени пред същия нотариус Обретенов. Пак пред него са изповядани и сделките на Кирянов за вече продадените веднъж апартаменти на физически лица, без те да са уведомени за наличието на спор по имотите и за риска да ползват имотите си.
Контраатаката на Кирянов срещу бившия работодател продължава, като целта й е да докара дружеството до фалит. Руснакът подава заявление за започване на процедура по несъстоятелност на компанията.

В хода на съдебното дело съдът назначава финансово-счетоводна експертиза, която открива почти 6 млн. евро допълнителен дълг
на компанията към холандска компания „Van Horssen Projecton twikkeling B.V.“ Банката-кредитор в Русия въобще не е и чувала за подобни сделки.

Последният удар на Кирянов идва в края на април. Тогава излиза съдебно решение за блокиране на всички сметки на компанията заради иск от бившата й счетоводителка Баръмова. Тя твърди, че фирмата й дължи над 48 000 лв. от неизпратени възнаграждения. Тя отказва да предаде каквато и да е счетоводна информация на банката-кредитор, заради което оттам смятат, че просто играе като подставено лице на Алексей Кирянов.

Исковете до българския съд, до министерствата на правосъдието и икономиката, за да се спре разграбването на фирмата от бившия й управител остават глас в пустиня.

Случаят започва да прилича на скандалния случай с френските компании „Белведере Дистрибуция“ и „Домейн Менада“, чиито активи бяха прехвърлени на техни кредитори с решение на съдия Румяна Ченалова. Само намесата на френския посланик спря незаконните действия на на Софийски градски съд (СГС).

Най-абсурдното нещо в казуса е, че заради бездействието на съд и прокуратура у нас, се накърнява интереса на Международната инвестиционна банка, в която България е втория по големина акционер. През юли 2014 г. страната ни вкарва допълнително 12,4 млн. евро в капитала на банката, като увеличава дела си до над 42 млн. евро.

Без отговор остава големия въпрос защо съдебната власт бездейства и не предприема никакви действия за възтържествуването на справедливостта.

1 коментар

  1. Тара каза:

    Бездейства,защото този Обретенов и други от които зависи действието са намазани мнооого дебело…

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране