Е, няма да са нашенските политици, ако през ден не намерят за какво да се сдърпат. Сега на дневен ред излезе машинното гласуване. БСП, барабар с омбудсманката Мая Манолова, дето вече се изявява и като „на всяко гърне мерудия“, комай са решили да организират нещо като Дравската епопея на прогресивните сили срещу изедниците от ГЕРБ и Патриотите.
Ако в нещо все пак са прави, то е, че е срамно да се правят промени в законодателството в навечерието на изборите. Но това е стара традиция, практикувана и от тях, когато са били на власт. Така че нищо ново под родното слънце.
Но сега конкретно. В целия Европейски съюз има 520 млн. избиратели. От тях „машинно“ гласуват около 5 млн. (в половината Белгия), сиреч по-малко от 1 процент от европейците. Ами чудя се защо сега другарката Нинова и ефендитата от ДПС са се залетели да добавят още половин процент към евроглупаците…
Не, не са силни думи. В Холандия преди време възторжено приеха 100% машинно гласуване. Много скоро обаче категорично се отказаха от него. И се върнаха на 0%. В Ирландия управниците също решиха да го въведат и дори дадоха 150 млн. евро за машини. Там обаче обществото се оказа доста по-умно от тях и ги застави да го премахнат. И 150-те милиона евро отидоха за скрап…
Ами така стана в Европа, която уж непрестанно ни е светъл пример. Но нали сме си българи, комай не сме забравили навика си понякога и да сме поне малко наопаки.
Или поне част от нас. В случая – БСП и ДПС. Впрочем за социалистите е ясно – Нинова се подготвя за поредната загуба, която ще понесе на местните избори. Макар че, колкото и парадоксално да звучи, преди 4 години БСП стигна своеобразно дъно, от което най-вероятно сега ще се оттласне. Пък и вече го няма вездесъщият изборджия Цветанов…
Но „опорните точки“ на другарката са готови – ще ни победят не в „честно машинно гласуване“, а пак с кебапчета и раздаване на пари. Като че ли БСП не го практикува, а даже имат и депутат със свален имунитет за използване на същите методи…
Виж, при ДПС е по-ясно – „машинно“ или „ръчно“, неговият електорат си знае урока. И при него грешки няма. Та сегашната позиция на Движението е по-скоро, за да се разграничи от ГЕРБ… Други неща обаче ми е трудно да разбера.
Първо, защо въобще ни трябваше да въвеждаме практика, вече отхвърлена в Европа? Малко ли ни бяха уроците от „експерименталното“ гласуване през 2017 г. и особено от това за евродепутати (26 май 2019 г.), които показаха тоталната неподготвеност на изборната администрация за съчетаването на хартиеното и машинното гласуване?
Второ, защо тъпо, но упорито БСП отказва да види разликата между парламентарните и евроизборите, от една страна, и тези за местни органи на властта, от друга?
При едните е значително по-просто (и по-лесно) – гласуваш за партия, нейната депутатска листа и даваш своята преференция за кандидат-депутат, ако решиш. Сиреч три стъпки, при които наистина нищо не пречи да се използва и вариант с машина.
Съвсем различно е обаче при местните избори. От една страна, там се гласува за четири различни позиции – за кметове на населено място, на район, за кметски наместници и за общински съвети.
Ами хайде опитайте се да вкарате всички тях в „машинната“ листа. Според някои експерти това би означавало на евентуалния избирател да му се наложи да „превърта“ поне 10 (!) екрана, а машинният протокол да бъде дълъг най-малко още толкова метра със ситно изписан шрифт. Е, как ще се справи една неподготвена секционна избирателна комисия?
И трето, но не и по важност. Защо, когато въвеждаха тази „прогресивна“, макар и отхвърлена в Европа система, законотворците не се допитаха до специалистите? Които са почти единодушни – „машинното“ гласуване е скъпо (близо 60 лева на глас срещу по-малко от 80 стотинки при „хартиеното“), то не е подходящо (или направо неприложимо) за такъв сложен и многопластов вот, какъвто е за местни органи на властта, и ще доведе или до „пълна каша“, или направо до „изборна катастрофа“.
Освен ако в името на тяснопартийните си интереси БСП не целѝ точно това… И освен, разбира се, ако не търси поредния политически скандал и бойкот на парламентарните заседания.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Машинното гласуване е много точно,добро,бързо и премахва човешкият фактор.
Този човшки фактор в България се знае че е и лъжлив,крадлив и корумпиран- гласуване и преизмяняне на ресултата в зависимост кой даде кебапчето или 50 вл.
А колко е трудно или лесно гласуването зависи от изискванията на Избирателната Комисия и Мениджъра на Програмистите на избирателните машини.
Колкото това че избирателните машини са скъпи е вярно. Но може да се закупят и подържат, след време и многократни избори цената им пада, не като всеки път да ги наемаш.
Така ще си проличи кой как е крал или лъгал при избори.