Трима души са привлечени като обвиняеми по едно от делата около казуса „Осемте джуджета“ – за злоупотреба с иззети като веществени доказателства златни монети от дома на бизнесмена Явор Златанов – бившият прокурор от спецпрокуратурата Дилян Деянов, бившият следовател Петьо Петров – Пепи Еврото и бившата му съпруга Любена Петрова, сега Павлова. Това обяви Софийската градска прокуратура (СГП) във вторник, след като темата за забатаченото разследване на мащабната рекетьорска схема с участието на прокуратурата „Осемте джуджета“ беше повдигната отново от Антикорупционния фонд (АКФ).
По обяд в понеделник АКФ пусна съобщение, че Софийската градска прокуратура е иззела от Софийската районна прокуратура разследването срещу Петьо Еврото за принуда и незаконни записи, образувано в края на май, и малко след това Европейската заповед за ареста (ЕЗА) на Петров по това дело е била оттеглена от наблюдаващия прокурор при СГП, което означава, че в момента Петров вече не се издирва извън границите на страната.
Няколко часа по-късно прокуратурата отговори с пространно съобщение, което на практика потвърждава, че ЕЗА по делото за принуда и незаконни записи е оттеглена, защото самото привличане на Петьо Петров като обвиняем по това дело е отменено като незаконосъобрзано – липсвали каквито и да е доказателства за извършено престъпление, нямало дори разпит на пострадал от принудата.
Но същевременно, още на 11 август наблюдаващият прокурор от СГП по друго от делата, което се отнася за случая „Осемте джуджета“, е привлякъл трима обвиняеми – прокурорът Деянов, Петьо Еврото и бившата му съпруга. По това дело наблюдаващият прокурор е предприел действия за издаване на Европейска заповед за арест за Пепи Еврото с цел международното му издирване, пише в съобщението на прокуратурата. От тази формулировка се разбира, че към момента очевидно ЕЗА за Петьо Петров няма, т.е. той не се издирва извън страната, коментира за „Капитал“ експертът към АКФ Андрей Янкулов. Това ще стане не когато се предприемат действия, каквото и да значи това, а когато бъде издадена нова ЕЗА по него.
35 кг златни монети, иззети от прокуратурата като веществени доказателства, изчезнаха в багажника на Любена Петрова
Случаят е известен от разследването на АКФ „Осемте джуджета“, започнало по сигнал на бизнесмена Илия Златанов, собственик на асансьорния завод „Изамет“. При обиск в дома на сина му Явор Златанов са иззети 35 килограма златни монети като веществени доказателства – по тогавашни оценки на стойност над 4 млн. евро. Монетите били общо 811 на брой, описани много нехайно. Стана известно, че по документи златото е било върнато при съществени процесуални нарушения уж на друг човек – бизнесмена Димитър Ламбоввски, който представил договор за отговорно пазене на 650 000 евро, които уж бил дал на Явор Златанов и срещу този договор получил златото – хипотеза, която юридически е невъзможна за реализиране.