„Фактите са такива. Карали са се по повод на това кой къде има право да спира“.
Главсекът на МВР Георги Костов за „махленската свада“ в Слънчев бряг, при която загина човек, а Митьо Очите бе тежко ранен, юни 2016.
„Оказват съпротива при задържане. Един от колегите употребява личното си оръжие. Произвежда изстрел. Вследствие на рикошет, според него е наранен, впоследствие почива нарушител на държавната ни граница“.
Георги Костов за махленските свади в граничните райони, октомври 2015.
***
Радио „Фокус“: Главен комисар Костов, най-напред ми позволете да ви поздравя с професионалния празник на МВР (5 юли, бел. на „Фокус“).
Георги Костов, МВР: Благодаря ви. Нека поздравим и всички колеги, за които времето от миналия професионален празник беше изключително динамично, положиха изключителни усилия в една нелека атмосфера. Всеобщото мнение е, че се справиха, полагайки нужните усилия.
РФ: В този ден каква равносметка си правите? Какви успешни акции можете да отчетете, съответно какви слабости намирате в една такава равносметка?
ГК: Този ден е за равносметка на труда на многобройните колеги, които са в МВР. Той не е ден за равносметка на ръководството. Спокойно можем да направим оценка, че съставът на МВР през изминалата година, от миналия професионален празник, от миналия 5 юли, се държа на нивото, което поставя предизвикателствата пред него, изключително натоварено време беше, изключително динамични предизвикателства, които в крайна сметка бяха под контрол.
РФ: През изминалата година какви слабости можете да отчетете?
ГК: НЕ Е МОМЕНТ ЗА СЛАБОСТИ, а момент е да направим равносметка на цялостната ни дейност. Ако ви е направило впечатление, през изминалата година НЯМАШЕ НИТО ЕДИН ОБЩОНАЦИОНАЛЕН ПРОПУСК, КОЙТО ДА БЪДЕ ОБЯВЕН И ОТ ВАС, И ОТ ОБЩЕСТВЕНОТО МНЕНИЕ КАТО ГАФ (виж епиграфите – б.р.). Това на фона на изключителната натовареност по всички линии на дейност, на фона на новите предизвикателства, които постави и засиленият миграционен натиск (виж пак втория епиграф – б.р.), терористичният риск в целия Европейски съюз, това на фона на преобладаващата и незатихваща финансова криза в държавата, това на фона недостиг на средства, с които сме разполагали, това на фона на относителната несигурност, която ни подложи на определен обществено-политически натиск. Считам, че колегите издържаха на всички тези предизвикателства. И е редно на този ден да ги поздравим за тяхната активност и достойнство И ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА СЛАБОСТИ. Поне на този ден.
РФ: Така е – да, наистина днес е празничен ден. Все пак обаче има едни гласове, които казват, че има усложняване на криминогенната обстановка, че има завръщане на мутренските времена. Как отговаряте на тези упреци?
ГК: Първо, нека видим какъв е генезисът на тези гласове. Определено тези гласове не носят позитив. Когато казваш, че едно нещо не трябва да е така, обикновено е редно да посочиш и пътя, по който трябва да се върви, след като този път е грешен. Ние считаме, че пътят е правилен. Да, иска ни се да крачим по този път с по-бързи крачки, но това не зависи само от нас. Ние сме функция на обществено-политическите отношения в държавата и зависим от отделените за нас средства. УБЕДЕНИ СМЕ, ЧЕ ПЪТЯТ Е ТОЗИ. И РЕЗУЛТАТИТЕ ГО ДОКАЗВАТ. Иначе и едно престъпление да остане в държавата, то ще бъде достатъчно значимо, А ПОТЪРПЕВШИЯТ ОТ НЕГО ТРЯБВА ДА ИМА ЕДНА НЕПРИМИРИМОСТ КЪМ ИЗВЪРШИЛИТЕ ГО ПРЕСТЪПНИЦИ. Това е ясно. Като цяло обаче, криминогенната среда за сигурност в страната се изменя в благоприятна тенденция.
(…) Така че когато говорим за пропуски и за слабости, нека да сме наясно, че те наистина съществуват, но много рядко са в този обем, в който се преекспонират.
РФ: Като казахме за преекспониране, кажете няколко думи за последващите действия на полицията в „Слънчев бряг“. Знаете, че и там много се изговори, изписа и изкоментира.
ГК: Действията в „Слънчев бряг“ са в правилната посока!…
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране