Компанията „Насекомо“, която има ферма за ларви в село Лозен край София, взима най-големият грант за иновативни услуги и продукти от 4 884 611, 10 лв. по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това става ясно от публикуваните документи от Министерството на иновациите и растежа.
Жителите на селото организираха няколко протеста срещу фабриката за насекоми. Те се оплакват от миризми, идващи от завод „Насекомо“. В Лозен мирише на мърша, като миризмата е почти всеки ден.
Общо 12 компании ще получат над 34 милиона лева за създаване и развитие на иновативни услуги и продукти. Това са приложения в областта на информационните технологии, изкуствения интелект и работата с големи данни.
Средствата са по четвъртата мярка от ПВУ – Подкрепа за иновативни предприятия, отличени с „Печат за високи постижения“ от Европейската комисия. Общият бюджет на процедурата е 118 млн. лв., а документи по нея се приемат на два приема. Вторият се очаква да започне в началото на 2024 г.
Мярката е предназначена за новаторски фирми, получили „Печат за високи постижения“ от Европейския иновационен съвет, за които финансирането по програмите „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“ не е достигнало, въпреки високото качество на проектите им, посочват от Министерството на иновациите.
Печелившите от първия прием
Размерът на отпуснатите грантове варира от около 100 000 лв. и достига до близо 5 млн. лв. Средствата се дават на иновативни фирми, работещи основно в сферата на ИТ технологиите.
Най-малкият грант е за „Контрак“ АД в размер на 97 791.50 лв. Със средствата ще бъде разработена интеграционна платформа eHubDataIntegration, като услуга за обмен на данни за електронна търговия.
Същата сума от 97 791.50 лв. получава и „Симпъл Секюрити“ ЕООД за е-мейл криптиране от край-докрай от следващо поколение за всички устройства, без промяна на онлайн навиците на крайните потребители за интегриране и използване.
„Лийн Диджитал Солюшънс“ ЕООД получава 4 638 299, 26 лв. безвъзмездно. Единствено за техния проект Embedded Blended Leadership Environment не е дадена повече информация на сайта на Министерството на иновациите и растежа.
За разработването на софтуерна информационна система за управление на процесите за кредитиране „Оцениме.БГ“ ЕООД ще вземе 2 669 434.12 лева.
„Имагга Технолъджис“ ООД печели грант от 4 209 924.07 лева за изкуствен интелект за ефективна модерация на визуално съдържание в големи мащаби.
„Къпфи“ ООД ще получи 2 541 903.01 лева за разработената от тях ядлива чаша за кафе и бъркалка. Те са устойчиви алтернативи на неразградимите и замърсяващи пластмасови продукти.
За разработването на широкомащабна демонстрация на файлмап компанията „Файлмап Текнолоджи“ ЕООД ще получи 3 302 907.91 лева.
„Трансметрикс“ АД взима 3 341 841.14 лв. за демонстрация за подобряване на прогнозите за инфраструктурен капацитет в транспортния сектор.
За организационно развитие на малките и средните предприятия „Агенция Стратегма“ ООД ще вземе 1 926 492.55 лева.
„Данлекс“ ЕООД получава 4 097 013.90 лева за инструмент за прогнозна поддръжка на системи за неинтрузивна инспекция.
Проектът „Пазарна готовност на революционна роботизирана система за вертикална мобилност на хора с увреждания“ на компанията „Ай Райс Механикс 357“ ЕАД получава 2 267 170.75 лв.
Идеите и разработките на тези 12 фирми са оценени като високо качествени и развиват нови продукти и услуги с висока добавена стойност за икономиката, се казва в съобщението на Министерството на иновациите и растежа.
Предстои сключването на договорите с предприятията за отпускане на безвъзмездно финансиране, след което ще започне изпълнението на всички заложени дейности.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране