„Многобройните сигнали в медиите за конфликт на интереси, за зависимости, за корупция и злоупотреби със служебно положение, насочиха нашето внимание към дейността ви. Липсата на адекватни позиции и мерки изчерпиха нашето търпение. Вие, като „правителство“ на съдебната система, носите морална и служебна отговорност за срива на доверието към правосъдието. Ние, гражданите, не вярваме вече във вашата независимост, в намеренията ви за промяна. Настояваме за незабавната ви ОСТАВКА!“, се казва още в декларацията, която бе изчетена по мегафон.
И главният прокурор, и правосъдният министър бяха посрещнати с викове „Оставка“ на влизане на заседанието на ВСС. Пред журналисти Цацаров заяви, че „ще подаде оставка, ако и когато реши“. Иванов пък призова протестиращите за туширане на напрежението.
Те обаче се обединиха, че съдебната реформа не трябва да се извърши под „уличен натиск“. Това стана, след като лично премиерът Бойко Борисов призова да се спре със словесната престрелка около съдебната реформа.
„Хората искат съдебна реформа“, каза министърът и добави, че споровете по детайлите не трябва да замъгляват картината, цитиран от БТА. Главният прокурор го допълни, като заяви, че гражданите искат справедлив и бърз процес. „Идеята е да свалим томахавките и да вземем писалките“, каза Цацаров и подчерта, че никога не е вдигал томахавката, но просто си я носи .
Иванов посочи, че има само писалка и затова просто може да я вдигне. „Аз разсъждавам по четири пункта и това са максимум прагматизъм и нула популизъм. Вторият пункт е професионализъм – експертни законопроекти, а не такива, които са писани на коляно, или са резултат от грантове, които са получени преди две или три години“, каза още главният прокурор.
Във връзка с третия аспект Сотир Цацаров посочи, че той вижда три писти, които според него трябва да вървят паралелно, като добави, че това не е повод за забавяне. По думите му, ако започне всичко отначало, това означава, че няма да се случи никога. Спред главния прокурор първата писта са Конституцията и Законът за съдебната власт. Втората – процесуалните закони, като неговият приоритет е Наказателният процес, но гражданският също е важен. Третата писта трябвало да бъде антитерористичното законодателство.