Само два дни след срещата на Бойко Борисов със зам.-помощник държавния секретар на САЩ за Централна и Източна Европа Хойт Брайън Ий, ГЕРБ се отказаха от собствената си поправка в Закона за съдебната власт. Измененията предвиждаха забрана магистратските организации да се финансират от чуждестранни организации. В интервю за clubz.bg Ий дори нарече поправката „антиамериканска“. Той обяви, че изменението „пречи на „Америка за България“ или която и да е организация в САЩ да предоставя подкрепа на съдиите, прокурорите и служителите на Министерството на правосъдието“. Ий бил длъжен да информира политическото и законодателното ръководство, когато усеща „възможна заплаха за програмите, чрез които американското правителство или неправителствени организации с идеална цел от САЩ оказват помощ, от която смятаме, че България ще има полза“.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че в партията имало чуваемост и щом имало напрежение в обществото, с премиера предпочитали да „заложат на градивността“. Той побърза да каже, че няма външна намеса в завоя на ГЕРБ, не били притискани нито от Америка, нито от Брюксел. Цветанов обаче се впусна да разказва как м.г. фондация „Америка за България“ е дала у нас над 170 милиона. Само за образование американското формирование е дало над 105 млн., обясни Цветанов и вмъкна и финансирането за Малката и Голямата базилика в Пловдив. Трябвало да се спре със спекулации и „опитите да се противопоставят определени донори в страната“.
По същото време посланикът на САЩ Ерик Рубин беше в кабинета на Борисов в Министерския съвет и сам след това сподели пред медиите, че премиерът го запознал с одобрения малко преди това от кабинета договор с Македония. Щатският дипломат доволно каза, че го одобрява.
От стенограмата на МС обаче става ясно, че министрите са одобрили договора, без изобщо да са запознати какво точно пише в него. Докато Ивайло Московски докладва за меморандума за развитие на транспортните връзки между Скопие и София, Борисов рязко го прекъсва и обявява, че ще ги запознае с договора за двустранно сътрудничество. Той обаче изчита текст, който проследява историческите обстоятелства и е мотивировка за наличието на подобен документ. По същество Борисов казва само, че и двете партии коалиционни партньори са дали положително становище. Никой не взима думата и дискусия изобщо няма. Одобряването на междудържавното споразумение всъщност минава с Борисовото „Приема се“. Точката на Московски за транспортния меморандум формално така и не е одобрена.
За разлика от българския премиер, Зоран Заев даде пространна пресконференция в Скопие, след като правителството му одобри договора, който трябва да бъде подписан на 1 август. От въпросите на македонските журналисти стана ясно, че те разполагат с пълния текст на договора, тъй като цитираха точни формулировки, членове и алинеи. Припомняме, че българските депутати могат да се запознаят със съдържанието само в секретната секция на Народното събрание срещу подпис. Снощи документът бе публикуван във фейсбук страницата на македонското правителство.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране