29.02.2016 | 0:01
България със 7 медала от Балканиадата

Българските състезатели спечелиха 7 медала (1 златен, 3 сребърни и 3 бронзови) на Балканиадата по лека атлетика в Истанбул. Спортист №1 на страната за 2015 година Габриела Петрова донесе единствената титла на троен скок. Тя беше безапелационна в коронната си дисциплина и триумфира с 14,32 метра, като изпревари с 82 см Саша Бабшек (Слвн). Трета се нареди друга българка – Андриана Бънова, с 12,99 м.

Вицешампиони на закрито станаха Радослава Мавродиева на гюле със 17,99 метра, която остана само на 7 см от победителката Емел Дерели (Тур), Момчил Караилиев на троен скок с 16,23 м и Силвия Дънекова в бягането на 1500 м, в което тя постигна личен рекорд от 4:13.80 мин.
В тройния скок при мъжете Румен Димитров се размина за 2 сантиметра с отличие, след като остана 4-ти с 16,21 м, а пръв е Димитриос Циамис (Гърция) с 16,41 м. Националният рекордьор в тласкането на гюле Георги Иванов се представи под възможностите си и завърши 4-ти с 19,44 м, на 21 см от бронза. Титлата спечели Андрей Гаг (Рум) с 20,40 м.

Бронз в Истанбул заслужиха Денис Димитров в спринта на 60 м с 6,78 сек. и Милена Миткова на скок дължина с 6,17 м, която завърши на 61 сантиметра от победителката Ивана Шпанович (Сърб). Диляна Минкина се класира 4-та на 1500 м, но с нов национален рекорд за девойки в зала от 4:21.13 мин. Тя подобри старото върхово постижение във възрастовата група от 4:22.98 мин. на Олга Желева отпреди 26 г. Преди седмица Минкина направи и рекорд на България за девойки в зала и на 3000 м на националния шампионат в Добрич.

България се нареди на 4-то място в отборното класиране от 16 участващи състава при мъжете с 36,0 т. Победител стана домакинът Турция със 74,5 т., пред Румъния със 73,0 и Гърция с 50,0.
При жените България също остана 4-та с 42,0 т. Победителки са туркините с 65,0, пред Румъния с 62,0 и Гърция с 56,5 т.