20.06.2016 | 17:36
Борисов и Министерство на финансите не знаели за 10% по-високи учителските заплати
Премиерът научил от медиите за обещаното увеличение
Премиерът Бойко Борисов заяви, че не е обсъждал с финансовия министър възможността учителските заплати да бъдат увеличени с 10% и изрази резерви, че има пари.

От МФ също заявиха, че не са водени разговори за увеличение на учителските заплати.  Вчера, при подписване на колективния трудов договор между Министерството на образованието и синдикатите, просветният министър Меглена Кунева заяви, че всички ще работят за 10-процентно увеличение, считано от 1 януари 2017 г.  Тя получила уверение от министър Владислав Горанов, че за догодина образованието ще е приоритет.

В договора беше записано, че двете страни се ангажират в обсъжданията на новия бюджет да работят за 10-процентно увеличение на основната работна заплата и на 20-процентно увеличение на допълнителното трудово възнаграждение за лекторски часове.  Помолен за коментар, днес Бойко Борисов призна пред журналисти, че такива разговори с него не са водени, но допълни, че “ако те двамата са говорили, значи всичко е наред”.

“Аз от вас научавам. Тя може би има резерви в министерството и ще го направи. С мен и с финансовия министър не е говорено на тази тема. На 2 милиарда (заплащането на учителите сега плюс осигуряването – б.р. ) – 10% са над 250 милиона на година”, изчисли премиерът, цитиран от БНР.

В отговор на въпрос има ли държавата тези пари, той отговори:  „Аз не ги знам да ги има”.  По думите му при него министрите всеки ден си пожелават двойно и тройно увеличение на заплатите, цитира го и правителствената информационна служба. „Това го правеше тройната коалиция преди това. Излиза уважаемият приятел Йовчев (бившият вътрешен министър Цветлин Йовчев – б.р.) и казва: С 200 млн. вдигаме заплатите на полицаите. Чобанов като финансов министър не потвърждава това, защото ги няма парите. Идваме ние и с 200 млн. плащаме повече”, даде пример премиерът.

По-късно от финансовото министерство потвърдиха, че образованието е сред приоритетните сфери за кабинета, но засега точни разчети в числа няма, предаде БНР.  През почивните дни министър Горанов заяви, че ще се търсят възможности за повече пари за образование, но също не се ангажира с подробности.  Днес Аспарух Томов – председател на Независимия учителски синдикат към КНСБ, коментира пред БНР: “Ангажиментът на министерството, както ние го разчитаме, е, че припознава нашите искания и ще работи заедно със синдикатите и работодателските организации за постигането им. Практиката обаче ни показва, че невинаги това, което ние залагаме, бива изпълнявано. Оттук нататък ще търсим подкрепа и от Министерския съвет в лицето на премиера, и от Народното събрание, и от министъра на финансите”.

В колективния трудов договор беше разписано още обезщетението при пенсиониране от 1 август 2016 г. да е 10 работни заплати и 10 заплати и половина от 1 януари 2017 г.  От 1 октомври 2016 г. за наставничество на учители ще се заплаща не по-малко от 50 лева месечно за срок до една година. Заплащането за класния става 30 лева. В договора също така бе записано, че работодателите поемат 100 процента от стойността на абонаментните карти или билетите за пътуващите педагози.

Средствата за представително облекло на учителите също трябва да бъдат увеличени – на 360 лева.  Премиерът коментира и темата за бежанската вълна. По думите му сега границата е спокойна, след като засилили постовете и вложили и дипломация.  По повод решението на Арбитражния съд в Женева за АЕЦ „Белене“ премиерът заяви, че се случва това, за което е предупреждавал още през 2006 г. Бойко Борисов говори пред журналисти, след като участва заедно с патриарх Неофит в църковния празник Свети Дух в Дивотинския манастир “Света Троица” край Банкя.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране