18.12.2017 | 0:01
Британците вече искат в Европейския съюз
Кралството обаче преминава към втората фаза от преговорите за напускане на общността

Броят на противниците на излизането на Великобритания от ЕС надхвърля с 10% броя на привържениците на „Брекзит“. Проучване на общественото мнение, проведено от социологическата агенция BMG Research и поръчано от вестник „Индипендънт“, сочи, че британците са променили мнението си.

В това проучване участниците са отговорили на същия въпрос, който се съдържаше в бюлетината на националния референдум през 2016 г.: „Трябва ли Обединеното кралство да остане член на Европейския съюз, или да напусне Европейския съюз?“. Проучването показва, че 51% от анкетираните подкрепят идеята за запазване на членството в ЕС, а 41% подкрепят оттеглянето от общността. Седем процента от анкетираните отговарят „Не знам“, 1% отказват да отговорят на този въпрос.

За периода след провеждането на референдума това е най-големият регистриран превес на гласовете за оставане в ЕС. Директорът на BMG обаче посочва, че това се дължи на промяна на нагласите на тези, които не са гласували миналата година, а 9 от 10 гласували не са променили възгледите си.

Междувременно миналия петък последният за годината Европейски съвет официално одобри началото на разговорите за прехода и търговията след „Брекзит“. На втория ден от срещата на върха в Брюксел лидерите заявиха, че е постигнат „достатъчен напредък“ по въпросите за правата на гражданите, финансовите задължения на Великобритания и границата с Ирландия, с което дадоха на преговарящите мандат да преминат към основната фаза на разговорите.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и италианският премиер Паоло Джентилони обаче предупредиха, че най-трудните решения предстоят, тъй като Великобритания се опитва да се отскубне от правилата, договаряни с години в блока.
Австрийският канцлер Кристиан Керн заяви, че дори и ученик може да види, че сделката за ирландската граница от „първата фаза“ ще попречи на разговорите в бъдеще, защото е невъзможно Великобритания да напусне единния пазар, избягвайки „твърдата граница“ на остров Ирландия.

„Не може да има граничен контрол между Северна и Южна Ирландия, не може да им граничен контрол между Северна Ирландия и Великобритания, но може да има между Великобритания и ЕС“, посочи той. „Така че нашите ученици могат да видят, че има загадка, която трябва да се реши“, допълни канцлерът.

ЕС иска да започне разговори следващия месец за предстоящия двегодишен преходен период, но помоли Лондон за повече подробности за това какво иска преди да започне търговските преговори от март следващата година. Ирландският премиер Лео Варадкар предупреди, че има „доста различни мнения“ за това как ще изглеждат новите отношения и преходът. В ЕС има разделение по въпроса дали Великобритания трябва да продължи да получава в пълен размер и безпрепятствено икономическите облаги от еврочленството по време на преходния период, след като напусне съюза, дори и да изгуби политическото си представителство в Брюксел. Премиерът Тереза Мей отбеляза, че Великобритания работи, за да осигури най-добрата търговска сделка с ЕС, връщайки си контрола върху въпроси като имиграцията.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране