10.03.2016 | 17:01
Коя фирма всъщност направи доклада за фалита на КТБ?
Те са отправили питане към финансовия министър заради несъответствия в информация

На коя фирма всъщност е възложена оценката за източването на КТБ, питат Валери Симеонов от Патриотичния фронт и Мартин Димитров, Петър Славов и Методи Андреев от Реформаторския блок. Четиримата обявиха пред журналисти в парламента, че са отправили въпрос към министъра на финансите Владислав Горанов заради несъответствия в информацията, която се подава от Фонда за гарантиране на влоговете в банките.

Веднъж има официално прессъобщение от Фонда за гарантиране на влоговете, в което се уведомява обществеността, че договорът е сключен с AlixPartners Services UK, междувременно сме получили официален отговор отново от Фонда чрез Министерството на финансите, в който се говори за друго дружество – AlixPartners UK, посочи Петър Славов от РБ.

Изискването в закона за банковата несъстоятелност е синдиците да сключат договор с компания, притежаваща международен опит в разследване на банкови фалити, не с дъщерна компания на такава компания, отбеляза той. Как е възможно фондът за гарантиране на влоговете на 1 март да казва, че е сключил договор с една фирма, а на 7 март да казва, че е сключил договор с друга фирма, коментира Мартин Димитров от РБ.

Той посочи, че поради тази причина са поискали договора между синдиците и компанията за международно разследване, но им е бил отказан достъп до него. Затова сега в промените на Закона за банковата несъстоятелност ще поискаме изменение, с което не просто докладът да стане публичен, а заданието, договорът също да стане публичен, отбеляза Димитров.

Той посочи, че след като се изясни коя е фирмата, е важно да се види дали тя е имала необходимия международен опит. Според него, ако фирмата не е имала необходимия международен опит, хората, които са сключили договора с нея, трябва да понесат своята отговорност.

Защо международното разследване се е ограничило до писане на доклад, попита още Мартин Димитров. Искаме фирмата за международно разследване пряко да участва в събирането на парите, връщането обратно на лошите кредити или на част от тях, на принципа на всеки събран лев да получава процент, посочи той. Димитров отбеляза, че с подобни фирми са събирани лоши кредити в Ирландия, в САЩ, по целия свят. „Защо няма такъв договор? Кой не иска да бъде сключен? Синдиците ли, фондът ли или пък МФ? Това за нас е най-важният въпрос“, добави той.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране