27.04.2019 | 0:22
Мониторингът над България няма да отпадне при комисията Юнкер
А председателят на ЕК и българският премиер обещаваха съвсем различни неща през последните две години

Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова отхвърли възможността мониторингът върху съдебната система на България да отпадне до края на мандата на комисията Юнкер, който приключва наесен, предава Българското национално радио.

„Личното ми мнение е, че това е неосъществимо при тази комисия. Нямаме много време пред нас. Тенденцията не е дотам удовлетворяваща, за да можем ясно да заявим, че можем да спрем механизма за сътрудничество и проверка. Специално в България, усещането за независимост на съдебната система е третото най-ниско в ЕС според последните проучвания на Евробарометър. Така че хората все още имат доста изразено недоверие към съдебната система“, каза тя в Брюксел.

„Все още има конкретни неща, които трябва да бъдат направени, конкретни базови мерки, конкретни цели да бъдат постигнати. Особено такива, които са свързани с устойчивостта и необратимостта“, добави Йоурова.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер бе изразил преди време надежда, че механизмът за сътрудничество и проверка за България и Румъния би могъл да отпадне до края на мандата на тази Европейска комисия, добавя БНР.

Аз винаги съм казвал, дори и в предизборната кампания, и държа на обещанията си, че по време на мандата на Комисията България ще излезе от механизма. Това заявяваше наприм през 2016 г. Юнкер. Имаше доклади, те казват каквото казват, но аз съм убеден че премиерът, моят приятел Бойко, ще направи всичко, за да отговори на очакванията. Убеден съм, че ще го направи, така че ще бъде направено, отбеляза тогава още той. Мандатът почти свърши, а България още не е излязла.

Йоурова отбеляза в петък още, че общественото усещане за независимостта на съдебната система е намаляло в около три пети от всички държави-членки на ЕС, които са най-вече в Източна Европа. Това не само възпрепятства провеждането на справедливи съдебни процеси, но и има риск да навреди на бизнеса, подчерта тя.

Йоурова предупреди, че „ако съдебната система е разбита в една страна, последиците ще бъдат усетени в целия ЕС, защото ние разчитаме на взаимното доверие“. Тя говори при представянето на проучване за това как гражданите на страните членки на съюза възприемат съдебната система.

Възможността за политическа намеса или политически натиск е основната причина за усещането за липса на независимост на съдилищата и съдиите, сочи проучване на Евробарометър.

„Виждаме, че намесата или натиска от страна на политиците, е основната причина за липса на усещане за независимост и от страна на гражданите, и на фирмите. Най-малко 7 от общо 10 души, които оценяват независимостта на тяхната съдебна система, я определят като лоша именно заради това“, каза Йоурова.

Тя добави, че в тази връзка наблюдава с голяма загриженост последните промени в румънското законодателство. Като други проблемни страни в тази насока тя открои Полша и Унгария.

Според анкетата хърватите са на първо място в ЕС по съмнения в независимостта на националната съдебна система. 76 процента от гражданите на страната определят положението с независимостта на хърватската съдебна система като много или доста лошо. Следват словаците (60%), българите (58%) и испанците (55%).

50 процента от гражданите на Полша – страна, срещу която Европейската комисия заведе процедури заради спорната съдебна реформа – нямат доверие в националната съдебна система.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране