21.11.2023 | 15:59
Пак гениални предложения: Франция и САЩ искат забрана на нови ТЕЦ-ове
Двете държави ще опитат да намерят подкрепа за своите "зелени" планове от участниците на климатичната конференция COP28

Франция, подкрепяна от Съединените щати, планира спиране на частното финансиране за базирани на въглища електроцентрали. Очаква се предложението да дойде по време на предстоящата климатична конференция на ООН, казаха трима източника, запознати с обсъжданията, пред Reuters.

Планът, който е бил съобщен на Индия по-рано този месец, ще задълбочи разделенията на срещата на върха COP28 в Дубай, която ще се проведе от 30 ноември до 12 декември, като Индия и Китай се противопоставят на всеки опит за блокиране на строителството на въглищни електроцентрали за техните гладни за енергия икономики.

Държавният министър на развитието на Франция Хрисула Захаропулу е съобщил на индийското правителство за плана, наречен „Нова политика за изключване на въглища“, обхващащ частни финансови институции и застрахователни компании, казаха двама индийски служители, предава economic.bg.

Говорител на Захаропулу не коментира директно изпратените по имейл запитвания от Reuters, но каза, че въпросът за финансовите инвестиции във въглища е бил обсъждан на няколко различни многостранни форума през последните няколко години.

Индийските министерства на околната среда, енергетиката и възобновяемата енергия, въглищата, външните работи и информацията, ОИСР и френското посолство в Ню Делхи не отговориха на исканията на Reuters за коментар.

Източник в Европа, запознат с плана, каза, че целта е да се спре частното финансиране за въглищна енергия и че това ще е основен приоритет за френския президент Еманюел Макрон по време на COP28, разглеждан като решаваща възможност за ускоряване на действията за ограничаване на глобалното затопляне.

Предложението предвижда Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) да определи стандарти за излизане от въглищата за частни финансови фирми, чието финансиране може да бъде проследено от регулатори, рейтингови агенции и неправителствени организации, казаха двамата индийски служители.

САЩ, Европейският съюз и Канада, наред с други, търсят начин да ускорят постепенното премахване на въглищата, което те цитират като „заплаха номер едно“ за целите в областта на климата.

Те са загрижени, че частното международно финансиране продължава да подкрепя големи увеличения на капацитета за въглища в развиващите се страни, съгласно плана, споделен от Франция и Индия.

Около 490 гигавата нов въглищен капацитет, приблизително равен на една пета от съществуващия глобален капацитет, е планиран или в процес на изграждане, най-вече в Индия и Китай, казаха служители.

Рик Дюк, заместник-специален пратеник на САЩ по изменението на климата, не коментира директно предложението, но отбеляза разширяването на централите, работещи с въглища.

Ние настояваме да създадем глобални очаквания, че страните трябва да се присъединят към нас във възможно най-бързия преход в енергийния сектор, включително цялото това разгръщане на чистата енергия“, каза Дюк.

„И страните трябва да спрат да копаят по-дълбока дупка, като изграждат нови въглищни електроцентрали, тъй като за съжаление все още има около 500 гигавата нови въглищни електроцентрали в световен мащаб, а IPCC и Международната агенция по енергетика са доста наясно, че това вече трябва да спре.“

Страните членки са разделени по отношение на технологиите за намаляване на емисиите, които тепърва ще се развиват до търговски мащаб за използване в развиващите се страни, каза един от индийските служители.

Около 73% от електроенергията, консумирана в Индия, се произвежда с помощта на въглища, въпреки че страната е увеличила капацитета си без изкопаеми горива до 44% от общия инсталиран капацитет за производство на електроенергия.

Страната възнамерява да се противопостави на натиска да определи краен срок за постепенно спиране или намаляване на изкопаемите горива на COP28, тъй като въглищата ще бъдат нейният основен енергиен източник за още няколко десетилетия и може да поиска от членовете си да пренасочат вниманието си към намаляване на емисиите от други източници.

Това може също така да накара развитите нации да станат въглеродно отрицателни, а не въглеродно неутрални до 2050 г.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране