28.12.2023 | 10:57
Русия призна: Загубихме европейския петролен пазар
Сега Кремъл продава най-много петрол на Китай и Индия

Русия продава едва 4-5% от петрола и петролните си продукти за Европа, което е десет пъти по-малко, отколкото преди година, когато бе европейското петролно ембарго влезе в сила. Това призна руският икономически вицепремиер Александър Новак.

Преди въвеждането на санкциите в началото на 2023 г. Русия изнасяше 40-45% от петрола и петролните си продукти за ЕС. В настоящата ситуация Кремъл продава най-много на Китай, където се реализират около половината от изнесените количества. На второ място е Индия с 40%, която е най-големият вносител на руски петрол по море.

Намаляването на износа на петрол и петролни продукти за ЕС може да има сериозни последици за руската икономика, защото намалелият брой клиенти оказва натиск върху цените, при които Кремъл може да продава. Износът на петрол и газ формират значителна част от руския държавен бюджет.

По данни на Росстат, цитирана от БГНЕС износът на петрол и петролни продукти през първата половина на 2023 г. е нараснал със 7.8% на годишна база. Тези данни обаче показват само част от картината, тъй като Русия е изправена пред редица предизвикателства, включително санкциите и енергийната криза.

В същото време стана ясно, че Русия има проблеми с плащанията, които водят до забавяне на доставките на руския суров петрол за Индия. Това е принудило Indian Oil Corp (IOC) да купува повече петрол от Близкия изток.

IOC е най-голямата рафинерия в Индия и е собственост на държавата. Тя има договор за закупуване на всички видове руски петрол от руския петролен гигант Роснефт.

IOC е трябвало да получи шест пратки от края на ноември до декември, но тези товари не са били доставени. Един от танкерите, които осъществяват доставките – NS Century, попадна под санкциите на САЩ на 16 ноември.

IOC плаща за доставките на руски петрол с дирхами, валутата на Обединените арабски емирства, откакто индийското правителство посъветва всички свои държавни рафинерии да преминат от китайски юани към дирхами.

Плащанията на IOC са били забавени, тъй като Sakhalin-1 LLC, дружеството на Роснефт, което доставя петрол сорт „Сокол“ на IOC, не е успяло да открие банкова сметка в ОАЕ, която да приема плащания в дирхами.

Министерството на петрола на Индия обяви на парламентарен панел през декември, че държавните петролни компании имат затруднения да плащат за доставките на руски петрол, тъй като банките не могат да обработват плащания в щатски долари.

Според властите Индия спазва горната граница на цените на Г-7 от 60 долара за барел за руския петрол, внесен по море.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране