11.10.2017 | 0:01
Столична община потроши много пари без конкурс, за да ни каже, че сме бедни и болни
Плащаме за доклад, който съобщава очевидни за всеки софиянец констатации

Столична община за пореден път плати една шапка пари, за да ни бъде разяснено нещо от сорта, че е по-добре да си здрав и богат, отколкото беден и болен. Шапка пари, защото не е ясно калко е платила Столична община за доклада „Публичните пространства и обществения живот“, изготвен от екипа на проф. Ян Геел. Не е правена обществена поръчка и не е гласуван от СОС.

Основният проблем дори не е в това. Основният проблем е, че този доклад за пореден път е фокусиран върху изследването и развитието на централната градска част на София. Освен това – Столична община плаща за доклад, който съобщава очевидни за всеки софиянец констатации. Факти и тези, за които общинските съветници от групата на БСП Лява България говорим и отстояваме от години. Очевидно за управляващите в Столична община, когато фактите и тезите са заявени от скъпоплатен доказан чуждестранен експерт, те са доста по-ефективни и ефектни от думите на експертите от опозицията.

Ние от БСП не веднъж сме казвали, че големият проблем на нашия град е диспропорцията в развитието на центъра и крайните квартали. Оценката за състоянието и направените инвестиции в централната част е давана нееднократно. Но неведими са резултатите в развитието на големите жилищни комплески, в които живееят стотици хиляди софиянци. Видимо е, че там се правят дребни неща, на парче. Нито един сериозен проблем на жилищните комплекси и крайградската зона не е решен цялостно и комплексно. И видимо, от Доклада на проф. Геел, не се планира в обозримо бъдеще да бъде решен. В най-големия жилищен комплекс в София – „Люлин“ има една метростанция. За сравнение във втория по-големина – „Младост“ има 5. Как точно управляващите Столична община планират да „свалят“ от колите люлинци и да ги направят пешеходци или велосипедисти?

И що за цел е да планираш всички софиянци да се стичат в централната градска част, за да се ползват от „развитите публични пространства“.

Ако искаме София да стане „град за хората“, то тогава столицата трябва да се развива хармонично и балансирано. Така, че всеки софиянец да се чувства уютно и комфортно в района, в който живее. Да има достъп до паркова и културна инфраструктура, без да му се налага да стиига в центъра на София.

Но за това е нужна политическа воля и управленско мислене, каквито липсват у столичния кмет и доминиращата в СОС партия ГЕРБ.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране