18.03.2022 | 12:29
ТЕЦ – Русе инвестира в модерни газови когенератори
Предприятието допринася за намаляване на емисиите CO2 с модерни технологии за енергийна ефективност

През 2022 г. се очаква ТЕЦ – Русе да включи в експлоатация три модерни газови когенератора. “Газовите когенератори представляват двигатели с вътрешно горене, които се захранват с природен газ и произведената от тях механична енергия захранва електрогенератор, който произвежда електричество 7 мегавата. 80% oт влoжeнaтa eнepгия oт пpиpoдeн гaз ce пpeoбpaзyвa в пoлeзнa тoплиннa или eлeĸтpичecĸa мoщнocт. Tpите ĸoгeнepaтopa ca c oбщa мoщнocт 21 мeгaвaтa eлeĸтpичecĸa мoщнocт и 18 мeгaвaтa тoплиннa мoщнocт”, посочват от дружеството.

Директорът на “Топлофикация Русе” инж. Севдалин Желев коментира, че целта, която си поставят с реализирането на проекта, е през летните месеци да произвеждат енергия само от природен газ. “Чрез поетапната замяна на въглищата с биомаса и синьо гориво, ще намалим чувствително въглеродните емисии и производството ни става все по-екологично. Газификацията ще се отрази положително както на гр. Русе, така и на екологичните и финансови резултати на „Топлофикация Русе”, обяви инж. Желев.

Той обясни, че екологичността на новите когенератори е потвърдена и от положителната оценка за въздействие върху околната среда на проекта. “С най-добрите технологии от ново поколение ще осигурим по-висока сигурност на топлоснабдяването. Комбинираното производство на електрическа и топлинна енергия е най-ефективният и щадящ природата метод. Използвайки когенерациите се допринася за чистотата на въздуха в Русе”, заяви инж. Желев.

От дружеството и занапред ще изпълняват стратегията за подобряване на влиянието върху околната среда. „По този начин ще бъдем в синхрон с политиката на Европейския съюз за създаване на нисковъглеродно и чисто производство на енергия“, допълва още той.

За повишаване на енергийната ефективност в последните няколко години бяха частично или изцяло модернизирани и абонатните станции.

Абонатните станции са важен компонент на топлоснабдителните системи и когато в тях има повреда или неизправност създават предпоставки за енергийна неефективност”, сподели инж. Желев. По думите му премахването на амортизиралите абонатни станции и подмяната им с нови допринасе за повишаване на експлоатационната надеждност на системата, а също така и съществено намаляване на загубата на енергия.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране