Идеите за промени в Конституцията се обсъждали в редиците на ГЕРБ и в правителството от доста време, дори от години. Тази теза прокараха сутринта ключови министри от кабинета, гостуващи в сутрешните блокове на телевизии и радиа.
Вицепремиерът Томислав Дончев каза пред БиТиВи, че темата била обсъждана още преди 5 години, но чак сега идеите се появили. Защото сега „очевидно има нужда“, каза още той. Дончев обясни, че той участвал в няколко разговора и отрече предложението на Борисов от вчера да е някаква импровизация от последните няколко седмими.
По думите му ГЕРБ нямат интерес да се бавят процедурите за свиване на ВНС и стремежът им ще бъде това да стане към ноември. Изрази надежда следващите парламентарни избори да са „по-рано от март“ догодина.
Ние нямаме нужда да печелим време. От чисто партийна гледна точка, оставането ни в Министерския съвет е вреда. За нас е най-изгодно да има избори веднага, заяви Дончев, който не веднъж е лансирал тезата, че правителството е направило много грешки и че трябва да послуша хората. Той дори обяви вариант, в който кабинетът подава оставка в края на септември. На следващия ден обаче, след коалиционен съвет, от ВМРО и НФСБ категорично обявиха, че правителството остава и че версията на Дончев дори не била обсъждана.
Направените сега предложения той определи като „резултат от добрия ни слух“ и посочи, че в ГЕРБ не са обсъждали идеите на коалиционните партньори за промени в Конституцията.
Подобни неща казва в интервю за „24 часа“ правосъдният министър Данаил Кирилов. Той твърди, че ГЕРБ вече имат готов текст на Конституцията. В него били включени всички предложения, представени от Бойко Борисов вчера. Работата по изготвянето на този проект е започнала още през 2014 година и в нея сме участвали всички юристи от ГЕРБ, горд е Кирилов.
Премиерът ми се обади преди да направи обръщението вчера. Обсъждали сме го месец и половина дали е добре да се направи, каза пък пред Нова тв външният министър Екатерина Захариева. Тя бе правосъден министър във втория кабинет на Бойко Борисов. По думите ѝ съдебната система трябвало да отговаря на очакванията на хората, а за да се направи това имало нужда от свикване на Велико народно събрание.
Винаги сме показвали, че имаме смелост да го направим. Не бягаме от тази отговорност, не бягаме от избори и служебен кабинет. Винаги се водим от това да бъдем обединена нация, бе тезата на Захариева.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране