Главният прокурор на Иван Гешев върна предложението за внасяне на искане в Народното събрание за даване на разрешение за продължаване на наказателното преследване срещу Делян Добрев, депутат в 49-ото НС, на Софийската градска прокуратура, съобщиха от обвинението.
Същото не е достатъчно мотивирано и не е придружено с необходимия обем материали, даващ основание за сезиране на Народното събрание с искане за снемане на имунитет на народен представител.
Предложението, изготвено от прокурор от отдел „Специализиран“ на Софийска градска прокуратура, бе отправено до главния прокурор в края на май във връзка с досъдебно производство, по което народният представител е обвиняем за умишлена безстопанственост в особено големи размери, представляваща особено тежък случай.
Твърденията са за това, че престъплението е извършено от народния представител в качеството му на министър на икономиката, енергетиката и туризма, който не е упражнил достатъчен контрол върху работата на изпълнителния директор и на Съвета на директорите на „БЕХ” ЕАД, на които е възложено управлението и разпореждането с обществено имущество, като не е организирал, координирал и контролирал осъществяването на държавната политика в областта на енергетиката съобразно Решение на МС № 250/28.03.2012 г. за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене”, потвърдено с Решение № 3565-НС на Народното събрание от 29.03.2012 г., и не е осъществил контрол по въпрос от неговата компетентност. Според наблюдаващия прокурор от това са последвали значителни щети за предприятието – „НЕК” ЕАД (дъщерно дружество на „БЕХ” ЕАД), в размер общо на 4 561 697,27 евро.
През 2016 г. прокуратурата обяви, че е привлякла като обвиняеми за безстопанственост около проекта „АЕЦ Белене“ трима бивши министри – Делян Добрев, Румен Овчаров и Петър Димитров, както и двамата бивши изпълнителни директори на НЕК. Обвинението изчисляваше щетите за над половин милиард лева.
За Овчаров и Димитров прокуратурата твърди, че като министри на икономиката и енергетиката през 2006 – 2007 г. не са упражнили достатъчен контрол върху работата на шефовете на НЕК.
В обвинителния акт обаче няма каквото и да било описание на конкретни действия на обвиняемия Румен Овчаров, чрез които прокуратурата приема, той да е осъществил безстопанственост.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране