26.06.2017 | 0:01
Ивет най-бърза на 200 м във Вааса, но атлетите ни отпадат във II лига
В същата дисциплина при мъжете Денис Димитров завърши шести с 21,44 сек

Ивет Лалова-Колио се реваншира за фалстарта си на 100 м с победа на 200 м на Европейското отборно първенство от Първа лига във финландския град Вааса. Българската спринтьорка не даде шанс на съперничките си на половин обиколка и финишира първа за 23,33 сек (-1,3 м/сек). Така тя донесе 12 точки за националния тим, който брани мястото си в тази лига. Втора се нареди швейцарката Корнелия Халбхер с 23,76 сек, а трета завърши португалката Доркас Лорене Азола също с 23,76 сек.

В същата дисциплина при мъжете Денис Димитров завърши шести с 21,44 сек (+1.3 м/сек). Първата позиция по безапелационен начин извоюва азербайджанецът с турски паспорт Рамил Гулиев, който постигна рекорд на шампионатите от 20,20 сек. Алекс Уилсън (Швейц) завърши втори с 20,55 сек, а Самуел Пурола (Фин) записа личен рекорд от 20.84 сек за третата позиция.

България не успя да запази мястото си в Първа лига на Европейското отборно първенство по лека атлетика и догодина отново ще се състезава във Втора лига. Родните състезатели събраха 193,50 т. във Вааса, Финландия, и заеха предпоследното 11-о място в подреждането. След нас остана само тимът на Дания със 187 т. Третият изпадащ в по-долната дивизия е съставът на Естония, който с 203 т. завърши 10-и.

Промоция в Суперлигата догодина си спечелиха съставите на Швеция 320,50 т., домакинът Финландия 314,50 и Швейцария 305.50. Тихомир Иванов и Ивет Лалова-Колио донесоха единствените две победи за българския тим. Иванов триумфира на скок височина с 230 см, негов личен рекорд и покрит норматив за участие на Световното първенство в Лондон през август.

Втори места записаха Георги Цонов и Габриела Петрова (троен скок), Митко Ценов (3000 м стипълчейз) и Радослава Мавродиева (гюле). Олимпийската вицешампионка от Рио 2016 Мирела Демирева остана трета на скок височина със скромните 180 см.