22.04.2016 | 2:02
Правото е дълг, свободата е робство, логиката е овца
Цецософия

Радио „Фокус“: Депутатите започват дебатите по окончателното приемане на промените в Изборния кодекс. Част от измененията в изборното законодателство предвиждат гласуването да бъде задължително, но без глоби. Народните представители трябва да решат окончателно и предложението дали тези, които не са гласували без уважителни причини, да се заличат от избирателните списъци. Г-н Цветанов, да започнем от задължителното гласуване… Според вас това ще накара ли повече хора да отидат до урните, след като не се предвижда глоба, ако не го направят?

Цветан Цветанов, ГЕРБ: Това остава като едно условие, което дава възможност за по-голяма активност от страна на гражданите, защото, знаете, че това е наш граждански дълг – да се възползваме от конституционното право да гласуваме. Точно затова законодателят ще приеме да не се санкционират тези, които не отидат, но пък се въвежда възможността тези, които нямат партия или коалиция, за която да гласуват, да упражнят своето конституционно право, но просто да зачеркнат квадратчето, че не подкрепяш никого. По този начин искаме да направим и така наречената активна регистрация, защото от вчерашните дебати, които направихме с партиите, формиращи парламентарното мнозинство, стигнахме до извода, че трябва да се въведе някаква възможност за заличаване от списъците на тези, които не се възползват от това право, а и така ще можем действително да създадем условия за заличаването на т.нар. мъртви души. Разбира се, че за да избегнем всякакви спекулации в тази посока, ние се обединихме около компромисен вариант – след два последователни национални избора, ако не упражниш конституционното си право да гласуваш, едва тогава да се върнем към заличаване и разбира се, преди всеки следващ избор ще имаш възможност да отидеш и да се регистрираш. Това е нормална процедура, която се прилага към настоящия момент и тя ще остане и за в бъдеще.

РФ: А смятате ли, че един човек, който два поредни пъти не е изразил желание да упражни правото си на вот, ще отиде да се регистрира отново на третия, няма ли така риск хората изобщо да се оттеглят от изборния процес?

ЦЦ: Това ще бъде негово право, но знаете, че винаги много са въпросителните, които седят пред всеки един избор: дали действително списъците са актуални, дали те се актуализират – и по този начин ще видим дали действително имаме избирателна активност, която ни дава възможност да бъде по-висока или по-ниска, и то ще бъде на база това, което искаме да го приложим като поле на действие, защото смятаме, че това е един разумен вариант – хем да не санкционираме под една или друга форма тези, които не са упражнили това конституционно право, но същевременно да можем да изчистим и списъците от така наречените мъртви души.

РФ: Притеснява ли ви, че може да се стигне дотам Конституционният съд да реши да отмени тази част със задължителното гласуване, тъй като гласуването е уредено от конституцията като право, а не като задължение?

ЦЦ: Точно затова се запазва правото и по никакъв начин то не се отнема, но разбира се, че трябва да има и някакъв елемент, който да даде възможност за списъци, които са актуални, и списъци, които дават ясната картина при всеки един избор, който се провежда.

РФ: Прие се да се раздели провеждането на референдум, иницииран от граждани, от избори в същата година, при положение че сегашните правила бяха въведени по предложение на ГЕРБ. Защо сега се налага тази промяна?

ЦЦ: Защото, когато говорим за изборни правила и когато ни предстои национален избор тази година, това са президентските избори, сами разбирате, че когато има събрани над 600 хиляди подписа, е съвсем нормално да се съобразим с волята на тези български граждани и в тази посока това може само евентуално да облекчи един изборен процес, ако се произнесат положително на база референдума, който ще бъде проведен, и по този начин законодателят ще може да промени и законодателството и то да бъде приложено във връзка с предстоящия национален избор за президентската кампания.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране