21.06.2023 | 20:55
66 % от даренията в НПО-то на министър Шалапатова са харчени за заплати
Даренията през 2021 г са 2 745 000 лева, а заплатите и осигуровките 1 813 000 лева, пише той

Сериозен икономически анализ на фондация „За нашите деца“, която доскоро бе управлявана от новия социален министър Иванка Шалапатова направи политикът от Левицата Георги Кадиев. В периода 2005 – 2007 година той бе зам. финансов министър и разбира доста добре от числа и отчети.

Ето какво публикува на личната си страница във Фейсбук политикът:

От ХелпКарма насам съм на тръни всеки път, когато стане въпрос за НПО.

Вчера слушах по бТВ първото интервю на новата социална министърка, която обясняваше как ще “инвестира лидерския си капацитет”.

Прегледах ГФО на фондация “За нашите деца”, която тя до миналата седмица е управлявала.

Прилагам снимка на Отчет за паричните потоци за 2021.

Получени дарения: общо 2 745 000 лв.

Изплатени заплати и осигуровки: общо 1 813 000 лв.

Или 66% от дарените средства отиват за заплати и осигуровки.

Отчетът не е достатъчно подробен – колко служители, какви заплати, включват ли заплатите разходи за външни консултанти и т.н.

Но на мястото на дарителите бих задавал много въпроси.

Особено като се има предвид, че основният източник на финансиране е държавата (46% от всички приходи 2021 г., виж таблицата в края на коментара.)

Тъй като предният ми пост (текстът по-горе) предизвика известен интерес към дейността на фондацията на сегашния социален министър, отново прегледах техния ГФО, Одитен доклад и Доклад за дейността. Ето няколко въпроси, които на мястото на дарителите и държавата бих задал:

1. Това е фондация в обществена полза, тя е длъжна по закон да публикува възнагражденията на управителните си органи. ЗАЩО НЕ Е НАПРАВЕНО?

2. По същата причина е длъжна да публикува има ли и какви възнаграждения на членовете на настоятелството. ЗАЩО НЕ Е НАПРАВЕНО? Още повече, че там виждам имената на ръководен банков служител от ING Bank и на партньор от ПрайсУотърхаус. Като знам колко пунктуално тези дружества водят своите отчети, те поне би трябвало да знаят как трябва да изглежда отчет.

3. Няма разбивка на целевите дарения- колко са, за какво са, каква част е използвана за съответната година и каква част се прехвърля. Оттам и цялото разминаване на числата в ГФО.

4. Одитният доклад е проформа и не отговаря на добрите практики. Например виждам “концесии, патенти, лицензии, търговски марки, програмни” за 415 хил.лв. за 2021, а в 2020 са само 7 хил.лв. Какво е това? Софтуер? Патент? Лиценз? В паричния поток никъде не личи такава инвестиция. Един добър одит би трябвало да отговори на това.

Сигурно ще имам и още въпроси.

И да уточня: по никакъв начин не коментирам дейността на фондацията. Не е моя работа, не разбирам от това. Вероятно са добри, след като са толкова години в този тип дейност. Коментирам само отчетността им, която считам за лоша по начина, по който е отразена в ГФО, Одитния доклад и Доклада за дейността, завършва Кадиев.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране