17.11.2017 | 1:29
Българите доплащат най – много за здраве
Продължителността на живота се увеличава и достига 71,4 г. за мъжете и 78,7 за жените

За около 30 години – от 1985 до 2014 г., детската смъртност в България е намаляла наполовина. Продължителността на живота се увеличава и достига 71,4 г. за мъжете и 78,7 за жените, но остава доста по-ниска в сравнение с европейските показатели. Продължителността на живота в добро здраве е 63,8 г. за мъжете и 69,2 г. за жените. Тези данни от изследвания на СЗО за България представиха вчера в МЗ.

Въпреки че през последните 15 години има ръст на парите за здраве от 6,2 на 8,4% от БВП, България остава далеч от останалите европейски страни, които дават над 10% от БВП. В същото време българинът плаща от джоба си 44,2% от общите разходи в сектора, което остава най-висок дял на доплащане в Европа. “Неприемливо е хората да бъдат бедни вследствие на лошо здраве. Необходим е мултисекторен подход и държавата трябва да обърне специално внимание на високите нива на тютюнопушене в България, на консумацията на алкохол, на затлъстяването, на нарастващата финансова тежест от незаразни заболявания и на високите нива на доплащане от страна на пациентите”, коментира директорът на българския офис на СЗО д-р Скендер Сила.

По отношение на броя на лекарите страната стои добре сред останалите европейски държави, но медицинските сестри и акушерките са наполовината от необходимото. В България продължава да е най-нисък броят на регистрираните от HIV инфекции. В същото време сме много по-напред от останалите европейски страни по смъртност от болести на кръвообращението.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране