16.11.2023 | 22:42
България класира Унгария за Евро 2024 в мач под обсада с батални сцени и вой на сирени
Лечков, Костадинов и Караиванов наблюдавах двубоя от ложата, докато извън стадиона беше военно положение

България не успя да спечели първа победа за календарната година след 2:2 срещу Унгария в предпоследния си двубой от квалификациите за Евро 2024.

В мач, който мина изцяло под сянката на баталните сцени пред стадиона.

Места в ложите заеха Йордан Лечков, Емил Костадинов и Атанас Караиванов, а Борислав Михайлов отсъстваше. Под вой от сирени на линейки и полицейски автомобили, гърмежи от бомбички и скандирания „Оставка“, двубоят все пак започна навреме.

И завърши наравно – за нашите се разписаха Спас Делев и Кирил Десподов, а гостите стигнаха до точката с попадение в последната минута след автогол на Алекс Петков.

А напрежението отвън се пренесе и на терена, където съдията показа два червени картона – за Антов и Керкез.

С това равенство националите вече имат 3 точки, но остават все така на последното място в групата. До края на квалификациите има само още един мач – след 3 дни гостуваме в Сърбия.

С точката пък Унгария се класира на Евро 2024 и в крайна сметка маджарите си тръгват щастливи от София.

ГОЛ ЗА УНГАРИЯ: Гостите поведоха преди да са минали и 10 минути футбол, след като Мартин Адам засече безпощадно центриране на Доминик Собослоай от фаул от дясната страна на българското наказателно поле.

ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ: Спас Делев изравни резултата в 24-ата минута със силен удар от около границата на наказателното поле.

И нещо любопитно – въпреки че трибуните са затворени за фенове, има скромна унгарска агитка от десетина човека, които някак са намерили начин да влязат покрай баталните сцени пред стадиона.

ЧЕРВЕН КАРТОН ЗА БЪЛГАРИЯ: В 37 минута България остана с човек по-малко на терена. Валентин Антов си изкара втори жълт картон с грубо нарушение и заслужено бе изгонен от съдията.

Отменен втори червен картон: Само 2 минути по-късно и Илия Груев получи червен картон. След преглед с VAR обаче съдията промени мнението си и отмени изгонването, като вместо това показа жълт картон на унгарския играч за симулация.

Край на първата част в мач, който минава под сянката на баталните сцени в София.

Още с началото на втората част унгарците сериозно натиснаха домакините и направиха няколко огромни пропуска.

Червен картон за Унгария: В 57 минута Унгария също остана с 10 души на терена след червен картон за Керкез.

ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ: В 79 минута Кирил Десподов изработи дузпа след нарушение в наказателното поле и сам застана зад топката. Ударът му беше безкомпромисен – 2:1 за България.

АВТОГОЛ: Алекс Петков вкарва топката в мрежата в последната секунда – 2:2.