20.09.2017 | 19:53
Какво стана, нали БСП щеше да се променя?
Корнелия Нинова се провали в най-важния тест – гласуването за Висшия съдебен съвет

Народното събрание днес одобри новите 11 члена на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота. Въпреки че от БСП многократно уверяваха, че няма да влязат в задкулисни договорки, това бе категорично опровергано. Разпределението пак бе по партийни квоти и то точно такива, каквито бяха предсказани от медиите и от лидера на „Воля” Веселин Марешки преди няколко месеца.

БСП имаше шанса да разбуни статуквото в системата на правосъдието и да хвърли камък в блатото на политико-съдебната мафия. ГЕРБ, ДПС и „Обединените патриоти” си бяха разпределили квотите за ВСС. Всичко обаче бе в ръцете на БСП, без които нямаше как да се събере квалифицирано мнозинство от 160 депутати (такова се изисква за първи път след промените в Конституцията от 2015 г.).

Надеждите бяха в новия лидер Корнелия Нинова, която от година твърди, че е тръгнала на борба с мафията и с така наречената от нея „паралелна държава”. Това по думите й минавало през промяната в партията й. Затова и Нинова бе подтиквана от правозащитници да го докаже с избора за ВСС, който е повече от ключов.

КЪДЕ Е ПРОМЯНАТА?!

Истинската съдебна реформа всъщност минава точно през промяна в партиите и в начина на тяхното функциониране. И тъй като в ГЕРБ, ДПС и ОП няма такива наченки, логично надеждите бяха в БСП и бойките заявки на Корнелия Нинова. Още повече че миналата седмица изненадващо от програмата на парламента отпадна  гласуването за ВСС. Т.е. нещо не се бяха разбрали.

КАКВО ОБАЧЕ СЕ СЛУЧИ ТАЗИ СЕДМИЦА?

По информация на „Флагман” във вторник вечерта е имало събиране на парламентарната група на „БСП за България”, където въпросът бил обсъден. Настанал спор, но той не бил дали да гласуват за някои от спорните кандидатури, предложени от ГЕРБ, ДПС и ОП. Проблемът бил защо ще оставят на ГЕРБ да изберат кои трима кандидати от шестте, предложени от БСП, ще влязат във ВСС. Както и защо не са успели да се преборят за четвърти човек. На заседанието бил и Кирил Добрев, макар че  от няколко месеца не е депутат. Той е считан за близък до Делян Пеевски и за „свръзка” с главния прокурор Сотир Цацаров. А Добрев бе издигнат от „реформаторката” Нинова до зам.-председател и нейна дясна ръка (отговорник за организационните въпроси в БСП).

Лидерката на БСП, която е с мозъчно сътресение след катастрофа и трябва да почива, също е присъствала на заседанието снощи с шина на врата. Очевидно не за да убеди съпартийците си, че е нужен нов подход, а че трябва да гласуват за статуквото.

Днес в пленарна зала зам.-председателят на парламентарната група Жельо Бойчев бе поел ролята на координатор. Именно той стоеше прав отстрани и подсказваше как трябва да гласуват съпартийците му. Като например за единия кандидат на ДПС Стефан Гроздев. „За” сме – той е от ДПС, повдигна рамене Бойчев пред въпросителните погледи на депутатите от БСП.

От другата страна парламентарният шеф на ГЕРБ Цветан Цветанов също подсказваше на своите според поквотното разпределение, което беше предначертано в списъка на изпълнителя Данаил Кирилов.

Невинният младеж от БСП Крум Зарков, който няколко седмици уверяваше как няма да има договорки, пък обясни от трибуната, че концепциите на всички били добри и нямало слаби кандидати за ВСС. А всъщност почти всички кандидати бяха слаби и това бе очевидно на изслушванията. Защото изборът не бе за младши съдии или прокурори в Горно Нанадолнище, а за така наречено правителство на съдебната власт. Все пак летвата трябва да е високо, нали?

Тези лица в следващите пет години ще кадруват на всички нива в съдебната система, те ще изберат следващия главен прокурор. А вероятно първият им ключов избор ще е за председател на Върховния административен съд (при очаквано вето на президента за избрания Георги Чолаков). ВСС решава кой съдия и прокурор да бъде „опраскан” с дисциплинарно производство и кой – не.

И най-вече той е единственият орган, който може да контролира действията на главния прокурор и дори да го свали от власт. Между впрочем Сотир Цацаров даде неколкократни „заявки” за това, но в отиващия си ВСС нямаше кой да му потърси сметка, освен 4-5 донкихотовци. В новия ще има ли такива?

При изслушването в правната комисия кандидатите в болшинството си меко казано не показаха, че са готови за борба с корупцията в системата на правосъдието. Повечето от тях предпочетоха да четат концепциите си от листи. Да не говорим, че на някои и това им беше трудно. Т.е. няма как да говорим нито за качество, нито за почтеност. Посредствените магистрати ще бъдат послушни – затова и се бутат нагоре, до върха на системата. Това вече се отиграва няколко пъти през последните десетилетия и днес отново се препотвърди.

Новите 11 члена от парламентарната квота са съгласувани с Пеевски, Кирил Добрев и Цветанов, коментират гневно депутати от БСП. Някои от тях се оплакаха, че са били принуждавани да гласуват за компрометирани кандидатури като Боян Магдалинчев (предложен от ГЕРБ), Стефан Гроздев (ДПС) и други. Драгомир Стойнев – другата свръзка с Пеевски, тази сутрин лично съгласувал нещата с парламентарната група на ДПС. Някои от народните представители от БСП обаче се разбунтували и не гласували за част от посочените кандидати за ВСС. След това Стойнев искаше на висок глас в кулоарите на парламента списък с „провинилите” се.

Любопитно е къде е сега новата гражданска квота на БСП – Елена Йончева, проф. Иво Христов… Моралните стожери. С днешните си действия БСП и останалите партии в Народното събрание обезсмислиха конституционните промени и съдебната реформа. Поне за следващите пет години. Антикорупционният орган, предлаган и от ГЕРБ, и от БСП, е прах в очите, защото той няма нищо общо със съдебната система. А и едва ли ще заработи с кадровия подход на водещите партии. Защото кадрите са всичко.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране