19.07.2023 | 18:46
Ще бъдат ли изолирани отново медиите?
Депутатите обмислят местене в Партийния дом

Председателите на парламентарните групи в 49-ото Народно събрание са обсъждали възможността работата на парламента да се премести отново в Партийния дом, но все още не е взето окончателно решение. Именно там се провеждаха заседанията на парламента в последните месеци на кабинета „Борисов 3“, когато журналистите нямаха никакъв достъп до народните представители.

Сега за възобновената идея за преместване съобщи председателят на парламентарната група на “Има такъв народ“ Тошко Йорданов. “Опитват се отново да изместят сградата на парламента в сградата на Партийния дом, в същото време харчат луди пари от парите на хората“, каза той.

По думите му в проектобюджета на Народното събрание са заложени 4.5 млн. лева за индексиране на фирмите, които са ремонтирали Партийния дом и 2.5 млн. лева за техника за залата там – озвучителна система, два огромни видеоекрана, интернет камери и осигуряване на възможност всеки един депутат да може да говори от място.

Той определи това като “две огромни щуротии“, които се опитва да спре. Йорданов каза, че на председателския съвет било обсъждано преместването да стане максимално бързо, което би могло да бъде или от Нова година, или от следващата сесия. Съпредседателят на “Демократична България“ Христо Иванов каза пред журналисти, че не е запознат с идеята за преместването.

“Известно ми е от предишното Народно събрание, че ставаше дума, че тази сграда има нужда от капитален ремонт и че докато това се случва, вероятно ще се ползва другата сграда, което е логично, но това, поне доколкото аз знам, не означава окончателно преместване. Но ако са взети някакви други решения на председателски съвет, аз не мога да бъда източник”, каза Иванов.

Неофициално депутати аргументират местенето в Партийния дом с това, че историческата сграда на парламента се нуждае от сериозен и продължителен ремонт. Засега остава неясно дали при преместване в Партийния дом представителите на медиите отново ще бъдат поставени в “журналистически изолатор“.

Какво стана предишния път и защо е проблем

От септември 2020 г. до април 2021 г. заседанията на парламента се водеха в Партийния дом. Тогава журналистите нямаха пряк достъп до народните представители (освен по време на заседанията на парламентарните комисии). В новата сграда представителите на медиите бяха отделени от депутатите и натикани на приземния етаж в стая без вентилация.

Така в този период бе зачеркната 30-годишната традиция журналисти, депутати и посетители на парламента да имат равен достъп до общите помещения в сградата и да могат да говорят свободно.

Тогава единственият “официален” начин журналисти да разговарят с депутати по време на пленарно заседание и да им задават въпроси останаха пресконференциите, които обаче се провеждаха, само ако самите партии имат желание да говорят. А такова желание рядко имаше.

Така журналистите на практика бяха изправени пред невъзможност да си вършат работата.

Заради тогавашното изолиране на журналистите в парламента бяха внесени две подписки срещу ограниченията. Едната беше от над 60 журналисти, а другата – от над 250 души. Международни журналистически организации изпратиха писмо до премиера и до председателката на парламента с настояване ограниченията да отпаднат. Омбудсманът Диана Ковачева също призова да се върнат старите правила.

Председателят на 44-ото Народно събрание Цвета Караянчева обаче не се трогна и даде на журналистите достъп до дивани, но не и до депутати в бившия Партиен дом. Така журналистите си останаха в “изолатора” до последния ден на 44-ото Народно събрание. С падането на ГЕРБ от власт и след изборите в началото на 2021 година бе решено депутатите да се върнат в старата сграда и журналистите отново да имат свободен достът. Решението бе взето от шефа на 45-ото Народно събрание Ива Митева и не е променяно до момента.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране