27.01.2022 | 21:34
Цацаров имал достойнство: Дойде ми до гуша от обвинения!
Ако аз съм причината корупцията да цъфти, окей, подавам оставка, заяви той в парламента

Ако аз съм причината корупцията да цъфти, окей, подавам оставка. Освобождавайки терена на тези, които ме критикуват, им давам възможност да покажат какво могат“. Това заяви председателят на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) в оставка Сотир Цацаров по време на изслушването си в парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията по въпроси, свързани с дейността на комисията.

На 13 януари т.г. Цацаров обяви, че подава оставка, а мотивите за това ще посочи по време на изслушването си в парламента при дебат по годишния доклад за дейността на КПКОНПИ.

На следващия ден ДАНС му отне допуска до класифицирана информация, като това беше обявено от премиера Кирил Петков. Той обясни, че допускът е отнет, тъй като Цацаров не е минал т.нар. тест за надеждност, свързан с използването на класифицирана информация не по предназначение. Същия ден Цацаров излезе с позиция, в която обяви, че отнемането на достъпа му до класифицирана информация е плод на натиск от Петков и е лично отмъщение на вътрешния министър Бойко Рашков, а поводът е „ЦУМ-гейт“. Според Цацаров проверката на ДАНС е започнала след сигнал, че по време на срещата със Сашо Дончев през 2017 г., известна като „ЦУМ-гейт“, той е изнесъл класифицирана информация.

На 17 януари шефът на КПКОНПИ депозира оставката си в парламента.

Днес на заседанието на комисията Тома Биков (ГЕРБ) поиска да разбере какви са мотивите на Цацаров да подаде оставка.

В един момент безкрайните упражнения с името ми за това кой е виновен за всички неудачи в държавата ми дойдоха в повече. Всеки човек има достойнство. В продължения на няколко месеца се изляха какви ли не тиради, свързани с отговорността на трима-четирима души. Достатъчно ми беше да чуя, че аз и още един колега сме виновни за „Шенген“, за трите мониторинга, за какво ли не. Христо Иванов обвини мен и още няколко длъжностни лица за всички неудачи в държавата“, заяви шефът на КПКОНПИ.

Той добави, че премиерът Кирил Петков е начертал две червени линии – за неговата оставка и тази на главния прокурор, а „не кризата в енергетиката, не с цените, не с кризата с COVID-19“.

Ако аз съм една от причините нещата да не вървят, корупцията да цъфти – окей, подавам оставка. Освобождавайки терена на тези, които ме критикуват, им давам възможност да покажат какво могат. Казват, че не могат, защото аз им преча. Окей, няма ме, да покажат дали наистина това, което твърдят, го могат.

Втората причина за оставката ми е, че няма професия председател на КПКОНПИ, както и няма професия главен прокурор. Не ми е било това мечтата. Да му мислят тези, които идват“, заяви Цацаров. И поясни, че има и личен мотив – иска по-нормален живот.

След това той коментира и отнетия му допуск до класифицирана информация.

Цацаров за пореден път категорично отхвърли твърденията, че оставката му е защото предварително е знаел, че ще му бъде отнет допускът и изложи хронологично събитията до 14 януари, когато е бил уведомен от ДАНС.

15-ина дни преди публично да обяви, че подава оставка, той уведомил за намерението си лидерите на основните партии, част от които са в управляващата коалиция.

Няколко дни по-късно уведомил и президента Румен Радев, защото това е проява на институционално уважение.

След това последвала беседа с двама агенти на ДАНС. „Всеки, който има поне малко познания, ще разбере за какво става дума. Те ме уведомиха, че е в рамките на процедура за отнемане на допуска. От въпросите, които ми зададоха, ми стана ясно, че става дума за ЦУМ-гейт. Не е изтекла информация, никой не ме е предупреждавал тайно. За процедурата през август беше същото. Давал съм обяснения и пред прокурор, когато случаят е стигнал до там“, поясни още Цацаров.

Така се стигнало до 14 януари, когато достъпът му беше отнет с акт, подписан от заместник-председател на ДАНС.

Отнет е по пряко настояване на премиера Кирил Петков и на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков. Не смятам, че след като 20 години съм работил като съдия, в 12 от които съм подписвал разрешения за специални разузнавателни средства и 7 години като главен прокурор съм чел материали, включително и на партньорски служби, с най-висок гриф, някой може да ми каже, че съм изнесъл класифицирана информация“, каза още Цацаров.

Ако трябва да цитирам премиера – случайна случайност! В 9 ч. сутринта от пресцентъра на премиера беше услужливо подадена към една национална телевизия информацията за отнемането на допуска ми до класифицирана информация. В 12 ч. беше обявено от премиера. В 13.20 ч. ми връчиха акта за отнемане на допуска ми. Идеята, че някой ме е уведомил и затова съм дал оставка е евтин политически пиар“, каза Цацаров.

Той отново заяви, че обжалва отнемането на допуска, защото това е въпрос на достойнство. И каза, че подозира, че сигналът до ДАНС е подаден от Бойко Рашков, но ще разбере това, когато получи достъп до документите във Върховния административен съд. „Ако това мое предположение е грешно, публично ще се извиня на г-н Рашков. Ако е вярно – с г-н Рашков ще се срещнем на друго място, където ще защитя името си по друг начин“, заяви Сотир Цацаров.

Иначе депутатите му задаваха най-различни въпроси, свързани с дейността на комисията, както и такива, чиито отговори могат да бъдат намерени в текстовете от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (ЗПКОНПИ). Впечатлението от изслушването беше, че народните представители сега опознават работата на КПКОНПИ. Цацаров обясняваше кой може да подаде сигнал до комисията, какви производства се образуват, какво работят териториалните структури на КПКОНПИ и др. Депутатите научиха още, че експерти от комисията за подготвили проект за промени в антикорупционния закон в три направления – декларирането на имуществото, радикални изменения по отношение на отнемането на имуществото, както и връщането на Дирекцията „Противодействие на корупцията“ в ДАНС.

Едно становище на депутат обаче предизвика смут в залата. Народен представител заяви, че по време на мандата на Цацаров като главен прокурор, населението на страната е намаляло с 1 млн.

„Чак пък този грях не мога да го понеса“, отвърна му Цацаров.

Пред медиите шефът на КПКОНПИ повтори тезата си, че обвързването на оставката му с отнетия допуск е „евтин политически пиар“, за да прикрие управленската си безпомощност. „Евтин, защото се направи опит част от съществуващите проблеми да бъдат маскирани, временно подминати с обявяването на 2-3 човека за отговорни. Току-що ме обвиниха и за проблемите с раждаемостта и намаляване на населението“, заяви Цацаров.

По думите му много по-важни въпроси са кризата с коронавируса, цените на енергията, инфлацията и едва след това може да се говори за оставката му и тази на главния прокурор.

Като стана дума за Иван Гешев, Цацаров беше попитан дали би разследвал главния прокурор, след като се върне в държавното обвинение.

„Проблемът не е в това дали бих го разследвал. Трябва да се създаде ефективен механизъм – такъв, какъвто удовлетворява националните интереси и правната ни система“, заяви Цацаров. Той допълни, че е чувал всякакви „екзотични предложения“ от множество представители на чуждестранни организации, но трябва да се намери механизъм и то не защото трябва България да изпълни препоръки.

В отговор на въпрос за идеята съдия да разследва обвинител №1, Цацаров коментира, че въпросът е кой ще бъде този съдия, как ще бъде избран и с какъв разследващ апарат ще работи.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране