06.02.2018 | 21:38
Защо парламентът да не контролира НСО?
Съмнения има за злоупотреби с управлението на служебния автопарк и ловното стопанство “Кричим”

Когато има един закон за НСО, най-важното е да се създаде механизъм за следене на неговата ефективност. Такъв управленски подход ние у нас нямаме. Това каза пред bTV бившият началник на НСО ген. Румен Миланов, който коментира оставката на досегашния шеф – ген. Ангел Антонов.

Преди дни той подаде оставка и президентът и Министерският съвет я приеха. Съмнения има за злоупотреби с управлението на служебния автопарк и ловното стопанство “Кричим”. Антонов е разпитван 2 пъти вече в хода на проверката, показания са дали и 25 негови подчинени. Военните прокурори проучват и някои договори за обществени поръчки, сключени от НСО.

“Националната служба за охрана е нужна. Ако погледнем исторически, от 2000 – 3000 г. посегателствата върху държавните ръководители са асиметрични действия. В сегашното десетилетие асиметрията като нападение стана индустрия”, каза Миланов.

Според него въпросът е как да бъде позиционирана службата. Тя трябва да бъде равноотдалечена от трите власти – изпълнителна, съдебна и парламентарна и да не проявява субективизъм към една или друга страна. Миланов допълни, че това е постигнато със закона за НСО.

„Тя е към президента, какво пречи да се управлява контрол от президента? Кой пречи на НС да упражнява контрол? Тя е към президента, но Народното събрание гласува бюджета. Как да не може да упражнява контрол? Въпросът е как това да се организира – ето един слаб момент по този въпрос”.

Неформалната информация, която съществува в службата, не се събира, но се знае движението на ВИП лицата – премиер, президент и т.н., допълни Миланов.

По отношение на обема и охраняемите лица може да се прецизират нещата, да се намали бройката, каза още генералът.  Той посочи, че другият важен въпрос е къде да бъде НСО. Ако е в системата на МВР, то тогава министърът на вътрешните работи би бил страна в този процес.

Според Румен Миланов сегашното позициониране на службата е най-правилно.  В коментар на информации, че семействата на охраняемите лица ползват служебен превоз, той разясни, че, ако съпругата или деца са без охраняемото лице, не е правилно да бъдат возени от НСО.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране