12.12.2016 | 2:11
Безработният грък Георгиус Георгиу е собственик на взривения влак в Хитрино
Кипърецът е подставено лице на собствениците на ПИБ Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, живее в скромно жилище в предградията на Никозия

Фирмата „Булмаркет ДМ“ ООД, чиято композиция се взриви в Хитрино и предизвика катастрофа с жертви и ранени, принадлежи по документи на безработния кипърски гражданин Георгиус Георгиу. Той е тясно свързан със собствениците на банката – Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев (агент „Камен“ на ДС), пише „Бивол“.

„Булмаркет“ има над 50 млн. евро задължения към ПИБ (FIBANK) и принадлежи на кипърски офшорки. Зад тях стои Георгиус. Тези данни са известни от преди две години, когато бе проведено мащабно разследване за кредитите отпуснати от Първа Инвестиционна Банка. Тогава стана ясно, че над 1,2 милиарда лева са дадени на фирми с крайни собственици кипърски офшорки, зад които стои Георгиус Георгиу.

Кипърецът преди години е продал дялове в ПИБ на Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, мажоритарните собственици на ПИБ. По документи той се явява и управител на дъщерната фирма на банката Framas. Съгласно данните в Търговския регистър „Булмаркет“ принадлежи на „Вектра консулт“ ЕООД, която е 100% собственост на Burundi Services Limited.

Кипърската офшорка „Бурунди сървис лимитед“ се управлява от Георгиус Георгиу и е собственост на две други негови фирми: Len Secretarial и Din Nominees. Данните за тези фирми с приложени документи от кипърския търговски регистър може да бъдат проучени в специално създадения за нашия проект сайт. Георгиус се явява по документи собственик на бизнес за над 1,2 милиарда лева в България, горе-долу колкото е дупката в ПИБ, констатирана в таен доклад на БНБ от края на 2011 и последващ такъв от края на 2014 г., който беше потвърден и от прокуратурата. Георгиус притежава Кремиковци, ОЦК Кърджали, такситата ОК’Супертранс, Булмаркет, Юлен и Витоша ски и още много фирми, всички кредитирани от ПИБ.

Той живее в скромно жилище в предградията на Никозия. Посрещна ни не в смокинг, с пура в уста, както подобава на милиардер, а по шорти и тениска с дупка на корема. Георгиус разбира се не е никакъв милиардер, е подставено лице на собствениците на банката Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, които развиват личен бизнес и източват средства към офшорни дестинации. Инвестират се и се източват парите на гражданите, които депозират в ПИБ. Когато дупката стане непоносима ПИБ получава държавна помощ от данъкоплатците. Част от нея също заминава под формата на кредити към Георгиус.

Всичко това е подробно описано в постановление на прокуратурата, която не вижда престъпление и не вижда проблем. Фактите са известни на БНБ, на ДАНС и на всички институции, които би трябвало да пресекат схемата. Тя обаче продължава безнаказано и до днес, защото крупни кредитополучатели в ПИБ са фирмите свързани с депутата Делян Пеевски, който прекредитира там бизнеса си точно преди да фалира окончателно КТБ.

Краят на тази престъпна въртележка е предизвестен. По същия начин, но чрез български „георгиуси“ подставени лица оперираше и КТБ. Банкерът Цветан Василев обясни вече в няколко интервюта, че фирмите-бушони се наричали SPV (Special Purpose Vehicles). Офшорките, записвани на подставени лица, обикновено са нужни, за да се заобиколят законовите ограничения за кредитиране на свързани лица. Целта на упражнението е да се заобиколи закона и БНБ да счита, че парите на вложителите не заминават в частни сметки и не финансират рисков бизнес на собствениците на банката.

Кредитирането на свързани лица е един от основните пороци на банките с български собственици, посочени в доклад на американския посланик Джон Байърли за българската банкова система от 2006 г., който изтече в Wikileaks.

2 коментара

  1. Ганчо каза:

    То вярно, че Бивол се чепкат с ПИБ ама се оляха тоя път. Безпардонно се възползват от тргедията на хората.

  2. az каза:

    А това, че човекът излезе с лицето си и каза, че 100% негова? От друга страна кой закон забранява офшорките да ппопитам!?

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране