29.11.2015 | 0:01
БСП свиква конгрес през април
България влиза в дългова спирала
Националният съвет на БСП ще определи сроковете за провеждане на 49-я Конгрес на БСП на свое заседание в централата на партията. В проекторешение на НС се посочва, че той ще бъде свикан в периода от 11 до 30 април 2016 г. Дневният ред, точната датата и мястото на Конгреса ще бъдат конкретизирани през януари.

„До 49-ия Конгрес на БСП остават броени месеци. Това не е просто поредният Конгрес. Той има решаващо значение за съдбата на партията и за мястото й в политическия живот на страната за години напред. Предстоящият Конгрес е призван да даде решаващ импулс за преодоляване на кризата в партията и за връщане на доверието в нея. Той трябва да утвърди БСП като носител на жизнено необходимата лява алтернатива за развитието на България”, се казва в документа.

Националният съвет на БСП гласува „за” предложението на Михаил Миков за допълване на Изпълнителното бюро с двама нови членове. Те са Николай Иванов и Донка Михайлова

„Управляващите приеха на първо четене държавния бюджет за 2016 г. Проектът на правителството за най-важния закон в държавата е безидеен. Той не е ключ към национално отговорни политики, не съдържа визия и идея за развитие на държавата, не дава отговор на проблемите, които вълнуват хората”. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков в доклад по време на днешното заседание на Националния съвет на БСП.

Според лидера на социалистите не е случайно, че още преди приемането си бюджетът е осъден и от синдикати, и от работодатели, и от полицаи, и от културни дейци, но преди всичко – от хората.

Запазва се социалната поляризация 

Председателят на БСП припомни една от основните критики на левицата по отношение на бюджета – слабата разпределителна роля на държавата, която обхваща 37 на сто от средствата при 50 на сто средно за ЕС. Миков бе категоричен, че проектобюджетът на дясното управление ни връща в годините на Дянков ни връща в годините на Дянков и е антисоциален. Размерът на социалните плащания остава замразен и се запазват данъчните механизми за социална поляризация – плосък данък върху доходите, висок размер на косвените данъци – след като не бе прието предложението на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ за въвеждане на по-справедлива прогресивна скала за облагане. В същото време не се увеличава максималният размер на осигурителния праг, за да се държи цената на труда ниска в интерес на капитала.

„Увеличението на размера на пенсиите изостава спрямо растежа на средствата, необходими за издръжка и вдигането на линията на бедността, което ще остави десетки хиляди хора извън кръга на получаващите социални помощи”, посочи лидерът на социалистите. По думите му не са предвидени и никакви мерки за борба с демографската криза, а бе отхвърлено предложението на левицата за по-ниска ставка на ДДС за детските храни и стоки. Правителството не изпълни задълженията си да внесе краткосрочни и средносрочни мерки, цялостна стратегия за борба с демографската.

„В образованието средствата намаляват – с 0,1 процент спрямо БВП през тази и през следващата година. А оскъдният ресурс се пренасочва към търговски дружества, които формират печалба. Бюджет 2016 задълбочава регионалните диспропорции” подчерта още Михаил Миков.

България влиза в дългова спирала 

Съотношението между дълга и БВП, с оглед на съпротивителните сили на българската икономика, е обезпокоително високо, предупреди председателят на БСП. По думите му с бюджета за следващата година страната влиза в дългова спирала, а финансовата стабилност ще се осигурява на гърба на хората.

„Интересно е поведението на АБВ, която първо не подкрепи, а после подкрепи милиардните заеми в началото на годината, обеща да следи за какво ще се ползват парите. Днес, когато те подкрепят бюджета, който не дава отговор на този въпрос – 2 млрд. лв. са на разположение на правителството, но незнайно за какво – те дължат отговор на избирателите си, но и на всички българи, кой и за какво изхарчи над 5 млрд. тази година и кой и за какво иска нови 5,5 млрд. за следващата”, заяви лидерът на БСП. Наред с това Миков изтъкна, че съзнателно е занижена приходна част, за да се отчита преизпълнение на бюджета, което да се изразходва по целесъобразност и без бюджетна рамка от правителството и близките до него партии.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране