16.06.2016 | 21:06
Бюлетин за големите успехи на малкия партньор
Товарищ Бойко, вы большой ученный

Еврокомисарката Корина Крецу бе в София, за да пресече поглед със знаменития Бойко Борисов и да вземе участие в конференция с умосмазващо название “Кохезионната политика на ЕС – ориентация към резултати”.

Из приветствието на ББ към участниците – планктон от евроинституциите.

***

…Кохезионната политика ни е много важна. И именно затова във всяко наше изказване благодариме на Европейската комисия и европейската солидарност към България. И неслучайно сме се насочили в сфери, които да касаят и другите страни от ЕС. Аз много обичам да слушам, когато с носталгия се връщат към миналото. Винаги човек, когато се връща към младините си, то е с носталгия. винаги тогава му се виждало, че е по-добре. Но я да си помислиме как бяха третирани битовите отпадъци на всяко едно семейство предишните години. Под земята, заравяни или хвърляни по деретата или в реките. Щото аз поне не си спомням да е имало заводи за преработка на битовите отпадъци, депа, които да бъдат по всичките най-съвременни методи консервирани, след това обеззаразявани. Само за няколко години милиарди евра отидоха в тези системи. Помните ли какви бяха, ако щете, и реките, и плажовете на България? 37 пречиствателни станции! Като имате предвид, че пречиствателна станция под 30-40 млн. няма. А големите – на София, на Варна, на много градове, минават 100 млн. И когато се дава за пример бившата социалистическа държава България колко мощна икономика е имала, си задаваме риторичен въпроса: защо най-важното за хората – чистотата, екологията – не е правено? Така че в това отношение и сега, когато констатираме, че българите сме най-болни в Европа – то не е учудващо. Храната, въздухът, водата какви са били? И нима сме забравили дори една София? Колко процента от нея беше с водоснабдяване, канализация преди всичко? И то най-скъпите квартали! 2400 км благодарение на европейската солидарност, подкрепени от бюджета на страната, водоснабдителни и канализационни инсталации са изградени през тези години. Всичко това отива в пречиствателни станции, които правят нашите реки, нашето море, нашите язовири – чисти. Това е огромна помощ за екологията, за здравето – и като една част от Европа – за всички европейци. Затова тези пари не са дадени само на България. Те са за цяла Европа.

Инфраструктурата. Да, метрото си е само за софиянци и гости. Но то щади ли екологията? Днеска 450 000 души, а след една година и половина ще минат над 500 000 души на ден да го ползват. Сложете 500 000 автомобила с техните изгорели газове! Това не е ли в полза пак на климата и на това, което и в Париж се договорихме всички – да щадиме климата! Защото – правя едно отклонение – виждате, довчера бури и градушки в България, която имаше един умерен климат, изведнъж 40 градуса. Потопи в Германия, потопи във Франция, потопи в Америка, къде ли не. Сиреч, ако допреди 1-2 години – понеже съм участвал и в Копенхаген срещите, и на Европейския съвет – това някакси се недоглижираше от другата част на света. Европа беше наясно. В Китай, в Бразилия, в Америка включително някакси този проблем не се изнасяше на преден план. Сега, когато всички виждат как за година-година и половина с по 1-2 градуса се повдига температурата, сиреч вече много бързо в последните години се променя климатът, всички сме принудени да мислиме как да го пощадиме – като природа и като всичко останало…

Сега, с мен се шегуваха преди години, че асфалт не се яде, но се оказа, че там, откъдето минат магистрали и жп линии, след една година вече има бензиностанции, а след две – заводи. Това е факт. Градовете покрай магистралите вече се задъхват от липса на работници за новите предприятия и обратно…

***

На последната дума спряхме записа и се замислихме. Още мислим!

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране